Marmaris’in İçmeler beldesinde bulunan Maliye Kampı’nın 49 yıllığına kiraya verilmesi amacıyla düzenlenen ihaleyi, yıllık 4 milyon 920 bin TL bedelle Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. kazandı.

Edinilen bilgiye göre, Maliye Bakanlığı’nca 5 kez ihaleye çıkartılmasına rağmen bir türlü satışı gerçekleştirilemeyen tesisin kiraya verilmesine karar verildi.

Tesisin 49 yılığına kullanım hakkı için Marmaris Mal Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen ihaleye 10 şirket katıldı. Yıllık 903 bin 240 lira muhammen bedelle başlayan ihalenin ilk kısmında fiyatın 3 milyon 750 bin lirayı bulduğu öğrenildi. Ara verilen ihalenin ikinci bölümünde 5 şirket devam etti. Dışarı çıkan şirket temsilcileri, rakamın bu kadar yükseleceğini tahmin etmediklerini söyledi.

Gençalioğlu Turizm Ticaret Limited Şirketi’nin 4 milyon 910 bin liralık teklifinin ardından 4 milyon 920 bin lira taahhüt eden Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ihaleyi kazandı.

Martı Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, ihalenin Marmaris ve Türk turizmine hayırlı olması temennisinde bulundu. Kampı kiralayan şirketin ilk yıl kiralama bedelinin yüzde 20′sini ödeyeceği ifade edildi. Kiracıya bir yıllık tadilat veya imar değişikliği yaparak yeni tesis inşa etmesi için de bir yıl süre tanınacağı bildirildi.

Marmaris’in en gözde turistik beldesi olan İçmeler’de denize sıfır konumda bulunan 22 bin 581 metrekare alana sahip tesisin bünyesinde, 98 yatak kapasitesine sahip 30 oda ile restoran gibi sosyal alanların bulunduğu öğrenildi. Ayrıca tesisin, yakınlarında çok sayıda otel hizmet veriyor.

Satışından en fazla gelir beklenen devlet tesislerinden biri olan ve ”Maliye Kampı” olarak bilinen deniz kenarındaki Maliye Bakanlığı Eğitim ve Dinlenme Tesisi, ilk olarak 2006 yılında ihaleye çıkarıldı. Teklif veren olmadığı için ihale aynı yıl içerisinde üç kez daha tekrarlandı. Alıcı çıkmayan kamp için 2007 yılında iki yeni ihale daha düzenlendi ancak yine satılamadı. Bu yıl açılan ihalenin ise gazete ilanından kaynaklanan bir sorun dolayısıyla ertelendiği bildirilmişti.

İlk olarak 34 milyon lira muhammen bedelle satışa çıkartılan tesis için son olarak 46 milyon 180 bin lira istenmişti.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest