Bitez’de Düzenlenen Etkinlikler Renkli Görüntülere Sahne Oldu

5. Bitez Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Bitez köy içinde düzenlenen mandalina yarışması renkli görüntülere sahne oldu.

Cuma günü başlayan ve çeşitli etkinliklerle devam eden mandalina festivalinin son gününde Bitez köy içi eski Pazar yerinde düzenlenen mandalina yarışması, kermes ve canlı müzik programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.  

Bitez Belediye Başkanı İbrahim Çömez amaçlarına ulaştıklarını ifade ederek, “Bizim amacımız bugün geçmişte her şeyimizi borçlu olduğumuz, gerçekten de Bodrum’un simgesi olan mandalinanın yavaş yavaş kaybolmakta olduğunu hissettik ve acaba dedik ki bunu tekrar nasıl eski günlere, eski dününe belki getiremeyeceğiz ama ben ürününden çok bahçelerin yok olmasına karşıyım. Bu bahçeler çok zorluklarla oluştu. Yani inanın insanlar o kuyularda çalışırken sabah iner kuyunun dibine öğleyin çıkarlardı ve böyle zor şartlarda oluşan bu bahçelerin gözümüzün önünde yok olup gitmesine gönlüm razı olmadı. Bu nedenle geçen yıl bir günde bu etkinliğimizi yapmıştık bugün biraz daha sanatsal ve kültürün ağırlıklı olsun dedik ve 3 günde bunu düzenledik. Kendimize ait kapalı bir alanımızın olmamasından dolayı bunu 3 ayrı yerde düzenledik. Acaba bunu nasıl daha iyileştirebiliriz yeni yöntemlerle o konularda bilgilendirdi bu günde mandalinayı geçmişte nasıl işlediğimizi nostaljik olarak halkımıza göstermek için özellikle hazırlattığım paketlere burada gelen mandalinaları istifledik, paketledik. Develerle daha önce bunlar sahile gider ve develerle götürülen mandalina Karadeniz çektirmeleri dediğimiz teknelerle 3 günde 1 haftada hava şartlarına göre İstanbul’a giderdi. Amacımız burada geçmişten bugüne mandalinacılığı tanıtmaya çalıştık. Dediğim gibi burada tek amacımız bu bahçeler yok olmasın çünkü Bitez’i Bitez yapan narenciye bahçeleri mandalina bahçeleri. Diğer beldelerde bu azaldı Ortakent ve Bitez’de biraz yoğun mandalina bahçeleri var bu sene rekoltede çok yüksek ve gerçekten de verimli. Kaliteli bir mandalina var ve burada bir mandalina yarışması da düzenlendik. Hatta yani hiç bilgileri olmadan benim getirdiğim mandalinaları birinci seçerlerken, ben tabi ki bir başka arkadaşıma birinciliği bıraktım” dedi.

Festivalde develere yüklenen mandalinalar Bodrum’da vatandaşlara dağıtıldı. Kasalara doldurulan mandalinalar bölgeye getirilen develere yüklenirken ilginç görüntüler oluştu.  Vatandaşlar mandalinaların deveye yüklenişini kameralarıyla ve fotoğraf makineleriyle görüntülediler.
Daha sonra canlı müzik eşliğinde devam eden etkinlikte vatandaşlar gönüllerince eğlendiler.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest

Yorumlar

  1. Ahmet
    20 Aralık 2010 at 11:26

    Bence bodrum yarımadasının önemli bir simgesi olabilecek bodrum mandalinin böyle etkinliklerle ön plana çıkarılması çok önemli burada tek eksik olan bu olayın daha fazla reklamının yapılabilmesi sadece yerel olarak degil tüm Türkiye’ye duyurulacak bir etkinlik haline getirilebilmesidir.

Yorumlara Kapalı.