marmaris-koylarinda-cevre-tahribati_Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin, koylarda deniz dibi flora ve faunasında aşırı tahribat olduğunu söyledi.

Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin, 10 gündür aralıksız olarak koylarda yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kutengin, koylarda karadan tahribat olduğuna dikkat çekerek, “Marmaris Çevrecileri Derneği olarak 10 gündür tüm koyları, piknik amacıyla kullanılan alanları ve sahil şeridini denizden dolaşıyor, çevre olumsuzluklarını ilgili kurumları bilgilendirme amacıyla not alıyoruz. İnternet sitemizde de yayınladığımız sonuçları, gerek görüntülü gerek ise yazışmalar ile gönderdiğimiz bilgileri değerlendiren ve cevaplayan Muğla İl Çevre Müdürlüğü’ne teşekkür ederiz. Kumlubük, Kadırga Burnu, Kızkumu, İnbükü, Okluk Koyu, Cennet Adası, Bencik Koyu, Turgut Koyu, Dirsek Koyu ve Emel Sayın Koyu’nu çalışma parkurumuz olarak seçtik ve dolaştık” dedi.

Yetkilileri bilgilendirme amacı taşıyan bu çalışmanın faydalı olmasını dileyen Kutengin, hem koyları hem de deniz yaşamını koruma altına almayı amaçladıklarını kaydetti. Muğla Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan Kızkumu’nun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Kutengin, “Bazı koylarımız kapalı olmasına rağmen terkedilmişlik ve sahipsizlik nedeniyle yüksek boyutta çevre kirliliğine maruz kalmış. Terk edilmiş koylarda bile hem karada hem de tonoz sistemi olmaması nedeniyle deniz dibi flora ve faunasında aşırı bir tahribat yaşanmış. Tüm koylara tonoz sistemi kurulmasını istiyoruz. Yasak olmasına rağmen koylarda ateş yakan piknikçileri uyardık. Bundan sonra da özellikle yaz aylarında yoğun olarak kullanılan koylarımızda çalışma ve incelemelerimize devam edeceğiz” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest