marmaris-sehitlik-aniti-icin-yarismaMuğla’nın Marmaris ilçesinde hayata geçirilecek Cumhuriyet Şehitleri Anıt Alanı ile ilgili proje yarışması düzenlenecek.

Marmaris Ticaret Odası (MTO) tarafından projelendirilen, AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün destekleriyle Marmaris’te hayata geçirilecek Cumhuriyet Şehitleri Anıt Alanı ile ilgili proje yarışması düzenleneceği açıklandı. MTO toplantı salonunda Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel önderliğinde, Milli Parklar, Marmaris Belediyesi, diğer oda ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı düzenlendi.

Aktaş mevkiinde, Milli Parklar Müdürlüğü’ne ait 4 bin 600 metrekarelik alanda yapılması planlanan şehitler anıtı ve dinlenme yeri için bir araya gelen yetkililer, projeyle ilgili önerileri bir yarışma dahilinde değerlendireceklerini bildirdi.

Yarışmanın Marmaris Ticaret Odası önderliğinde, Mimarlar Odası tarafından yürütülmesine karar verdiklerini ifade eden MTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baysal, cumhuriyetin bu günlere gelmesi için canını veren şehitlerin anısını yaşatmak istediklerini söyleyerek projenin Milli Parklar tarafından onaylandığını belirtti. Baysal, “1894 ile 1974 tarihleri arasında kayıtlı bulunan 111 şehidimiz var. Bunlara araştırmalarla ortaya çıkan 7 şehidimiz de eklenince ilçemizden toplamda 118 şehit verildiği ortaya çıkıyor. Yapılacak olan bu anıtta bu şehitlerimizi yaşatmak için çalışacağız. Aynı Çanakkale’de Anzakların yaptığı gibi Marmaris’te de İngilizlerin ecdatlarını anması için bir girişim içerisindeyiz. Turist pazarının yüzde 60′ından fazlası İngiliz olan ilçemiz için bu çok önemli bir girişim” dedi.

Yarışma başvuruları ve süresi ile ilgili bilgilerin önümüzdeki günlerde açıklanacağı belirtildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest