marmarisli-cevrecilerden-koylarda-denetlemeMarmaris Çevrecileri Derneği, sezon öncesi deniz turizminin yoğun olduğu koylarda denetime başladı.

Turizm sezonu öncesi Marmaris Çevrecileri Derneği, koyları denetliyor. Vatandaşlardan gelen ihbarların yanı sıra rutin kontroller yapan dernek üyeleri, herhangi bir olumsuzluğa rastlayınca da yetkililere bildiriyor. Dernek Başkanı Ahmet Kutengin, çalışmaları hakkında bilgi verdi. Son denetimlerinde Karacasöğüt Mahallesi’ne bağlı Kaleönü Mevkii’nde üç farklı iskelenin yapıldığını ve bu iskelelerin marina olarak kullanıldığını tespit ettiklerini belirten Kutengin, şöyle konuştu:

“Bugün Karacasöğüt’teydik. Burası kapalı bir koy. Bizim dikkatimizi çeken burada halen altyapının olmaması. Bu kadar küçük ve kapalı bir koyda 3 iskelenin olması bizim ilgimizi çekti. İzinleri olup olmadığını araştırmaya başladık. Araştırmamız sonucunda koyda büyük olan iskelenin Çevre Bakanlığı ve Muğla Valiliğine bağlı, Muğla Çevreci Yatırımlar Ve Hizmetler San. Ltd. Şti (MUÇEV) tarafından işletildiğini öğrendik. Kendileriyle bir görüşmem oldu. Buranın atıklarını kim alıyor, bakımını kim yapıyor sorularına yanıt aradım. Her türlü bağlama ve temizlik gibi hizmeti, bağlı olan teknelere verdiklerini dile getirdiler. Ancak bu hizmetlerin sağlıklı yapılamadığını gördük. Böylesine kapalı bir koyun bu kadar tekne yükünü kaldırabileceğini de düşünmüyoruz. Dernek olarak buralarda gördüğümüz en ufak olumsuzluğu ilgili ve yetkili kurumlara iletip, bu koylarda sürdürülebilirliği sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz.”

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest