marmariste-19-mayis-fener-alayi-(3)Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen fener alayına, aralarında yabancı halk oyunları ekiplerinin de bulunduğu yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Marmaris Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında dün saat 20.30 sıralarında fener alayı düzenledi. Ketenci Kavşağı’nda aralarında yabancı ülkelerin halk oyunları ekipleri, yerleşik yaşayan yabancıların da bulunduğu yaklaşık 10 bin kişi toplandı. Kalabalık, üzerinde Türk bayrağı ve Atatürk’ün resmi bulunan “Marmaris Cumhuriyet’in Kalesi” yazılı dev pankart açtı. Ellerinde Türk Bayrağı ve meşaleler bulunan kalabalığa, apartman balkonlarında ve sokaklardaki vatandaşlar da alkışlarla destek verdi. Onuncu Yıl ve İzmir marşlarının çalındığı yürüyüş boyunca “Türkiye Laik’tir Laik kalacaktır” sloganları atıldı.

Üç kilometrelik yürüyüş, Marmaris Belediyesi 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nda son buldu. Burada, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler adına bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Meydanda bazı vatandaşlar “Her Türk asker doğar, şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganı attı.

Burada bir konuşma yapan Marmaris Belediye Başkanı CHP’li Ali Acar, “Marmaris, Cumhuriyet’in kalesidir. Bu kaleyi kimseye kaptırmayacağız. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tüm aleme kafa tutmuş ve diz çöktürmüştür. Biz onların bıraktığı ilkelere sahip çıkan evlatlarız. Bugün burada toplanan binlerce insan bir kere daha Ulu Önder Atatürk’ün evlatları olduğunu göstermiştir. Geleceğimizin teminatı, gençlerimize çok büyük görevler düşmektedir. Siz gençlere şunu söylüyorum: Türkiye Cumhuriyeti laiktir, laik kalacaktır. Atalarımızın bıraktığı emanetlere sahip çıkmak boynunuzun borcudur. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun” dedi.

dalyanda-19-mayis-fener-alayi-(2)Dalyan’da Renkli Kortej

Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan mahallesinde düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kortej yürüyüşü, Doğu-Batı Dostluk ve Kardeşlik Rallisi ekibinin de katılımıyla renkli görüntülere sahne oldu.

Türkiye’de 48 vilayeti ziyaret eden Doğu-Batı Dostluk ve Kardeşlik Rallisi, son durağı olan Dalyan Mahallesi’ne geldi. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle 21′inci Tarım, Çevre ve Turizm Festivali alanında düzenlenen kortej yürüyüşüne Ortaca Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Haluk Türkoğlu, CHP’li Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, İlçe dalyanda-19-mayis-fener-alayi-(3)Emniyet Müdür Vekili Hüseyin Başkan, CHP İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya, yönetim kurulu üyeleri, turizmciler ile çok sayıda yerli ve yabancı vatandaş katıldı. Motosiklet grubu ve atlıların da yer aldığı kortej sırasında cadde ve sokaklara gülsuyu sıkıldı.

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, “Terör ortamında festival olur mu, olmaz mı diye çok düşündük. Terörün amacı insanları yaşama sevincinden koparmak. Biz bu olaylar karşında dimdik ayakta kalacak ve inadına hayata tutunacağız” dedi. CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ise Türk halkının terörden korkmadığını bir kez daha gösterdiklerini dile getirdi.

Törenin ardından korteje katılanlar yöresel ürünlerin sergilendiği stantları gezdi. Festival 29 Mayıs’ta sona erecek.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest