addden-kahraman-hakkinda-suc-duyurusuMarmaris’te, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyeleri, “Laiklik yeni anayasada olmamalı” sözleri için TBMM Meclis Başkanı İsmail Kahraman hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

ADD Marmaris Şubesi üyeleri, bugün saat 11.45′te adliye önünde bir araya geldi. TBMM Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ı laiklik ile ilgili sözlerine tepki gösteren gruba; Marmaris Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Türkiye Emekli Subaylar Derneği(TESUD), Vatan Partisi, avukatlar ve emekli öğretmenler de destek verdi. Sessizce bekleyen grup, avukatlar aracılığıyla hazırlanan şikayet dilekçelerini imzaladı.

ADD Marmaris Şubesi Temsilcisi Turan Sandıkçı, açıklama yaptı. “Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk ilkelerine sahip çıkarak yaşayacaktır” diyen Sandıkçı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mustafa Kemal Atatürk’ün 1929′da kurduğu, ‘Gazi’ unvanlı TBMM’nin şimdiki başkanı İsmail Kahraman ‘Laiklik yeni anayasada olmamalı’ dedi. Bizler, mevcut anayasamıza göre suç olan bu sözleri söyleyen İsmail Kahraman’ı çok iyi tanıyoruz. Onu, 1969′da iki gencin bıçaklanarak öldürüldüğü kanlı pazardan, yönetici olduğu öğrenci derneklerinden, şeriatçı 31 Mart kalkışmasını öven sözlerinden çok iyi tanıyoruz. Böyle bir geçmişe sahip birini, TBMM’ye başkanlık için kimin önerdiğini, kimin ona ‘ağabey’ dediğini de iyi biliyoruz. Bu hukuksuz davranışları sergileyen kişinin anayasamızın 2, 3 ve 4′üncü maddelerini bilmediğini hiç sanmıyoruz. Bizce bu söz bilerek, planlanarak ve isteyerek söylenmiştir. Bu sözler 93 yıllık Atatürk Cumhuriyeti’ne, onun ilkelerine, getirdiği çağdaş yaşam biçimine, inanç özgürlüğüne, kadın- erkek eşitliğine savaş açan çarpık bir zihniyetin içinden geçenlerin ağzından dökülmesidir. Yeni anayasa isteyenlerin aslında ne istedikleri de bu konuşmada ortaya çıkmıştır. Onlara göre yeni anayasa dindar olmalıdır. Laikliğin kaldırarak toplumsal barışımızı ortadan kaldırmaya, Türkiye’yi Ortadoğu’ya çevirmeye, bir iç savaşa sürüklemeye çalışanlara izin vermeyeceğiz. TBMM Başkanı, sahip olduğu unvan, yetki, görev ve sorumlulukları gereği aklına geldiği gibi konuşamaz. Anayasa’ya karşı suç işleyemez. İşlenen bu nitelikli suçlar için Cumhuriyeti korumakla görevli savcılarımıza suç duyurusunda bulunuyoruz” dedi.

Marmaris Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kasım Çağlı ise, “TBMM Başkanı hakkında genel merkez tarafından suç duyurusunda bulunuldu. Şube olarak bugün saat 19.00′dan itibaren her gün Atatürk Anıtı önünde toplanarak protesto ederek açıklamalarınızı yapacağız” dedi.

Açıklama sonrası yaklaşık 50 ADD üyesi, dilekçelerini Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etti. Sivil polislerin yoğun güvenlik önlemi aldığı suç duyurusu sonrası grup sessizce dağıldı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest