sadun-boro-anma-marmaris-(2)Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde vefat ünlü Türk denizci Sadun Boro’yu arkadaşları ve sevenleri ölüm yıl dönümünde unutmadı. Boro’nun yaptırdığı denizkızı heykeli önüne 60 teknelik konvoyla gelen denizciler, korna çalarak ünlü denizciyi andı.

Marmaris’te geçen yıl 5 Haziran’da 87 yaşında vefat eden Sadun Boro, unutulmadı. Okluk, Ören ve Gökova körfezindeki çeşitli koylardan yaklaşık 60 teknelik konvoyla yola çıkan denizciler, İngiliz Limanı girişinde Sadun Boro tarafından yaptırılan deniz kızı heykeli önünde toplandı. Heykelin önünden korna çalarak geçen tekneler, Boro’yu selamladı.

Boro’nun öğrencisi, Ustura Kemal’in yaratıcısı çizer Haldun Sevel şunları söyledi:

“Bir yıldır kitap okuyamıyorum. Yazı yazmayı bıraktım. Sadun Ağabey’in insani değerlerinden bahsetmek istiyorum. Bilindiği gibi Sadun Ağabey, Kristof Kolomb’dan pek de iyi olmayan şartlarda dünyayı dolaşmış bir tatlı çılgındı. Onun öncesinde dünyada denizlerde bir hiçtik. Bugün dünya denizlerinde gezen Türk denizci sayısı azımsanamayacak kadardır. Bunların hepsi Sadun Ağabey’in çocuklarıdır. Biz hepimiz ‘Kısmet’in güvertesinde yetiştik. Bunun yanı sıra Sadun Ağabey, Gökova için bulunmaz bir çevreciydi. Can Pulak ve Turgut Özal zamanında çıkartılan yasalarla Gökova’nın talanının önüne geçilmesinde büyük rol oynadı. O bir doğa filozofuydu. Onun vücudunu kaybettik ama onun felsefesi, öğrencilerinin kalplerinde yaşamaya devam edecek. Bugün de kendi yaptırdığı denizkızı heykeline gelerek ona olan özlemimizi dile getirmek istedik. Ne mutlu bizlere ki Sadun Ağabey bu dünyada yaşadı ve onu tanıma şansı bulabildik.”

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest