cumhurbaskaninin-kaldigi-villayi-sorup-bomba-attilar_5Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grubun darbe girişimi sırasında Marmaris’teki Grand Yazıcı Club Turban Oteli’ne saldırıda bulunan askerlerin, görevlilere ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tatil yaptığı villayı sordukları, ayrıldığı söylenmesine rağmen inanmayıp, el bombası atıp silahla tarayarak, içeri girip kendilerinin baktığı ortaya çıktı. Hemen ayrılmayan darbeci askerlerin, gelen polislerle saatlerce çatıştığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz cuma gecesi saat 24.00 sıralarında, tatil yaptığı Grand Yazıcı Club Turban otelinin yan tarafındaki Grand Yazıcı Mares Otel’de aralarında DHA muhabirinin de bulunduğu gazetecilere ilk açıklamayı yaptı. Yanında, damadı olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga da yer aldı. Halkı meydanlara çağıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Malum yapıdan bir takım odaklar girişimde bulunmuştur. Bunun da üstesinden gelinecek. Bütün halkı havalimanlarına, meydanlara, sokaklara bekliyorum. Bunun da üstesinden geleceğiz. Milletimiz rahat olsun. Başbakanımız da gerekli açıklamayı yapmıştır. Bu işe karışan polisler de dahil en ağır şekilde cezalandıracağız” dedi.

İstanbul’a Hareket Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu açıklamanın ardından bir süre daha otelde kaldı. CNN Türk Televizyonu’na cep telefonundan görüntülü olarak bağlanıp, düşüncelerini daha geniş bir şekilde dile getirdi. Erdoğan, kısa süre sonra 10 araçlık bir konvoyla otelden çıkıp İçmeler ve Marmaris yönüne hareket etti. Yaklaşık 10 dakika sonra bir helikopter denizin üzerine doğru havalandı.

Araç konvoyu otele döndü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Dalaman Havalimanı’ndan uçakla İstanbul’a ulaştı.

Helikopterlerle Geldiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otelden ayrılışından yaklaşık 1.5 saat sonra ise darbe girişiminde bulunan askerler, Grand Yazıcı Club Turban Oteli’ne saldırıda bulunuldu. İzmir Çiğli’den kalktığı belirtilen helikopterlerle buraya 27 asker geldi. Her birinde tabanca ve son teknoloji ürünü uzun namlulu silahlar, gece görüş dürbünü, el bombaları, telsizler bulunan özel eğitimli askerler önce oteli ablukaya aldı, sonra içeri girip, denetimi sağladı.

cumhurbaskaninin-kaldigi-villayi-sorup-bomba-attilar_2Bu sırada helikopterden de otele ve çevresine ateş açıldı. Çatıya ve binanın değişik yerlerine çıkan askerler güvenlik önlemi aldı. Askerler otelin güvenlik görevlilerini bir yere topladı. Güvenlik görevlileri ve diğer personel ile otelde kalanlara herhangi bir kötü muamelede bulunmadıkları belirtilen askerler, tatil yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otel bahçesinde kaldığı villanın hangisi olduğunu, Cumhurbaşkanı’nın hala orada olup olmadığı, içeride kimlerinin bulunduğu da soruldu.

Görevlilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otelden ayrıldığını söylemelerine rağmen buna inanmayan darbeci askerler, villayı da kuşatıp, pencereden içeri el bombası attı, silahla taradı. Ardından villaya giren askerler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın burada olmadığını anladı. Ancak villanın korunaklı bir bölümünde bulunan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile iki koruma polisi rehin alındı.

Polisle Çatışma Yaşandı

Bu sırada polis ekipleri de bölgede önlem aldı, askerlerle aralarında çatışma çıktı. Çatışmada polis memurlarından, Marmaris Asayiş Şube Amirliği’nde görevli Necip Cengiz Eker ile Cumhurbaşkanlığı koruma ekibinden Mehmet Çetin şehit oldu, üç polis de hafif yaralandı.

Çatışmalar sabah saatlerine kadar sürerken, polis ekiplerinin yoğun ateşi karşısında helikopterler otele indirdikleri askerleri tekrar alıp uzaklaşamadı. Saat 06.15 sıralarında çatışma sesleri kesildi, askerlerin otelden ayrılıp, ormanlık alana doğru uzaklaştıkları anlaşıldı.

otele-saldiri-duzenleyen-2-asker-gozaltinda--fotograflar_9Silah ve Teçhizatlarını Bıraktılar

Askerlerin otelden ayrılmasıyla, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile iki koruma polisi de kurtarıldı. Otelde ve villada, Muğla’dan gelen 20 olay yeri inceleme polisinin de katılımıyla yapılan incelemede, saldırı düzenleyen askerlerin, üzerlerindeki ağır silahları ve kendilerine kaçış sırasında ağırlık yapacağını düşündükleri teçhizatı, otelin çatı katına yakın olan odalara bıraktıkları anlaşıldı.

Bu malzemelere de polis tarafından el konuldu. Ayrıca ekipler otel ve villada fotoğraf ve video çekimi yapıp, yaşananları ve delilleri belgeledi.

Yüzbaşı Yaralandı

Helikopterlerden biri Çiğli’ye dönerken, diğer ikisi Marmaris’te terk edildi. Çiğli’ye dönen helikopterle, olayda yaralandığı belirtilen Pilot Yüzbaşı Haldun Gülmez’in İzmir’e getirildiği anlaşıldı. Yüzbaşı Gülmez önce Çiğli Eğitim Bölge Hastanesi’ne getirildi, buradaki ilk müdahalenin ardından İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Muğla Valiliği Dün Açıklama Yaptı

Muğla Valiliği’nden çatışmayla ilgili dün yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“15 Temmuz 2016 Cuma gecesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ilimiz Marmaris ilçesinde kalmış olduğu otelden ayrılmasından bir süre sonra darbe teşebbüsünde bulunan kişilerin, 3 askeri helikopterle otele saldırmaları üzerine çıkan çatışmada, biri Cumhurbaşkanlığı koruması, diğeri Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü personeli olmak üzere 2 polis memuru şehit olmuş, 3 hafif yaralanma meydana gelmiştir. Güvenlik güçleri tarafından olayda kullanılan 2 helikoptere Marmaris’te el konulmuştur. 1 helikopter ise yapılan takip sonucu İzmir ilimizde yakalanmıştır.”

otele-saldiri-duzenleyen-2-asker-gozaltinda--fotograflar_3Son Olarak 2 Asker Yakalandı

Bugün saat 04.30 sıralarında, Marmaris İçmeler Mevkii’ndeki ormanlık alanda, 100 komando, 2 kobra adı verilen zırhlı araç, özel hareket polisi ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin katılımıyla operasyon düzenlendi. Operasyonda, Grand Yazıcı Club Turban Oteli’ne düzenlenen saldırıya katıldıkları şüphesiyle, Hava Kurtarma Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Yakup Özcan ve Hava Kurtarma Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Ekrem Bali yakalandı.

Ormanlık alanda halen saklandıkları belirtilen diğer askerlere yönelik olarak ise operasyon sürüyor. Bu kapsamda Muğla il merkezinden de asker takviyesi yapıldı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest