acar-unluCumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Marmaris Temsilcisi Cahide Çiçek ile CHP Marmaris İlçe Başkanı Acar Ünlü, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik yeni anayasada olmamalıdır” sözüne tepki gösterdi.

CHP Marmaris İlçe Başkanı Acar Ünlü, bugün parti binasında basın toplantısı düzenledi. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik yeni anayasada olmamalıdır” sözlerine tepki gösteren Ünlü, “TBMM Başkanı İsmail Kahraman bu sözleri kağıda yazarak ve çalışarak söylemiştir. Biz bu lafı sehven ya da yanlışlıkla söylediğine inanmıyoruz. TBMM Başkanı bu sözlerle açıkça ülkemizde yaşayan herkesin inanç özgürlüğüne saldırıda bulunmuştur. Bu geçiştirilebilecek bir olay değildir. Laiklik Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizim kırmızı çizgimizdir. Bu bakımdan sayın İsmail Kahraman en kısa sürede istifa etmelidir. Türkiye’de yaşayan en son CHP’li hayatını kaybedene kadar Laiklik ve Cumhuriyet için verdiğimiz mücadele de devam edecektir” dedi.

CKD Marmaris Temsilcisi Cahide Çiçek ise yaptığı yazılı açıklamada, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın ‘Laiklik yeni anayasada olmamalıdır. Anayasa dindar olmalıdır’ söylemiyle ilgili şiddetli tepkimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Öncelikle bu söylem Yüce Divanlık bir suçtur. Bir hukuk devletinde yaşıyorsak gereği yapılmalıdır” dedi.

Bu söylemin Yüce Divanlık bir suç olduğunu iddia eden ve gereğinin yapılmasını isteyen Çiçek, her yurttaşın kişisel düşüncesini açıklayabileceğini ancak, o makama oturan bir kişinin böyle konuşamayacağını savundu. 1.7 milyarlık İslam dünyasında Türkiye’nin ayrıcalıklı yeri bulunduğunu model ülke konumunda bulunduğunu ifade eden Çiçek, “Türkiye’ye bu üstünlüğü sağlayan devletimizin laik sistemine sahip olmasıdır. Laiklik olmazsa; demokrasi, eşitlik, insan, kadının insan hakları olamaz. Laiklik, Ulu Önder Atatürk’ün de dediği gibi tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din özgürlüğünün güvencesidir. Biz kadınlar için laiklik hava kadar lazım, ekmek kadar mübarek, su gibi aziz ve en büyük nimettir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinde Laikliği Anayasadan çıkartmak kimsenin haddi değildir. Türk Milleti vatanı da sonsuza değin Laik hukuk düzeninde Demokrasi ve eşitlik içinde yaşayacaktır. Bu değerleri sonsuza dek var etmek için yeminliyiz” ifadelerine yer verdi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest