mavi-kart-atik-alim-sistemi-marmaristeDenizlerin korunması ve temiz kalabilmesi amacıyla hayata geçirilen “Mavi Kart Atık Alım Sistemi”, Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde de tam kapasiteyle hizmet başladı.

İstanbul, Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası’nca 2011′de ilk kez başlatılan projeyle “Mavi Kart Atık Alım Sistemi”ne geçildi. Denizde gezen özel ve ticari teknelerin atık sularını toplayarak deniz temizliğine yardımcı olmak amacıyla başlatılan uygulama şimdi de Marmaris’te aktif hale geldi. Marmaris’te önceden belirli marinalardan ve otomasyon sistemi olmadan alınan atıklar, artık kentin 25 noktasına yerleştirilen atık alım sistemlerindan alınacak. Deniz Ticaret Odası tarafından Marmaris Belediye Marina’da yaptırılan Mavi Kart Atık Alım noktaları, işletici kurum olan belediyeye törenle teslim edildi. Marmaris Deniz Ticaret Odası Başkanı Hasan Mengi, CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal ve çok sayıda davetli törene katıldı. Konuşma yapan Mengi, şöyle dedi:

“Yılda 20 binden fazla teknenin hizmet verdiği bölgede, atıkların denizlere zarar vermesini önlemek ve sürdürülebilir deniz turizmine katkıda sağlamak adına başlanan bu projenin Avrupa ülkelerine de lansmanını gerçekleştiriyoruz. Teknelere verilen kartla ne kadar denizde kaldığı, ne kadar atık verdiği, ne kadar vermesi gerektiği, nerede verdiği gibi bilgileri otomatik olarak belirleyebiliyoruz. Bu sayede sintine suyunun denize boşaltılmasının önüne geçiliyor.”

Mengi, ülke genelinde 78 mobil istasyon kurulduğunu, bunların 25′inin Marmaris’te olduğunu da sözlerine ekledi.

Başkan Acar ise Marmaris’in inci gibi işlenmiş koylarıyla ayrıcalıklı destinasyona sahip olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:

“Bu güzel coğrafyada karada ve denizdeki güzelliklerimizin koruma altına alınması herkesin asli görevidir. Bu görev kapsamında ilçede bulunan diğer kurum ve kuruluşlarla ortak hareket etmeye gayret gösteriyoruz. Bugün de burada altyapısını belediyemiz tarafından yapılan projesi deniz ticaret odası tarafından gerçekleştirilen Mavi Kart sistemini devralıyoruz. Buradan denizlerimizin temizliği için çalışan başta Deniz Ticaret Odası Başkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından davetlilerin katılımıyla sembolik olarak bir istasyonda, kurdele kesilerek hizmete açıldı. Sistem denendi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest