Dünyaca ünlü Saklıkent Kanyonu’nun uzantısı olan Eşen Çayı üzerine kurulacak olan iki Hidro-Elektrik Santrali (HES) projesi ile ilgili köylülerin itirazı İl Genel Meclisi’nde reddedildi.

Eşen Çayı üzerine kurulacak olan iki adet HES ile ilgili olarak Fethiye Eşen beldesi Sahil Ceylan Köy Muhtarlığı tarafından tesisin kurulmasına itiraz edildi. İtiraz, İl Genel Meclisi İmar ve Bayındırlık, Çevre ve Sağlık, Köye Yönelik Hizmetler ve Sanayi, Ticaret ve Ulaşım komisyonları tarafından değerlendirildi. Komisyonların değerlendirmesinde, Köy Muhtarlığı tarafından 80 köylünün imzası bulunan itirazın imar planından daha ziyade tesise yapıldığı belirtilirken, itirazın komisyon tarafından reddedildiği açıklandı.

İl Genel Meclis Başkanı Zeki Köylü, HES’lere karşı olmadıklarını belirterek, “Çevre ve doğaya saygılı her türlü yatırıma sıcak bakıyoruz. Türkiye’de kurulacak HES’lerin içinde belki de en ideal yer seçiminin yapıldığı bu alan ile ilgili projeye karşı çıkmak yanlış. Bu yatırımın gerçekleşmesine engel olmak istemiyoruz. Zaten köylülerin ilgili dilekçesinde 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planına yapılan itirazın yanı sıra tesise daha çok itiraz edildiği ortada” dedi.

İl Genel Meclisi’nde Eşen Çayı üzerinde kurulacak olan HES’ler ile ilgili olarak CHP, AKP ve MHP grupları, komisyon raporuna olumlu oy vereceklerini belirttiler. Yapılan oylamada, Sahil Ceylan Köy Muhtarlığı tarafından HES projesinin iptal edilmesi yönündeki itiraz oy birliği ile reddedildi.

Eşen Çayı üzerine kurulacak olan iki adet HES ile ilgili olarak Fethiye’nin Kayadibi, Aklar, Karaköy, Gölbent, Çukurincir, Korubükü, Çamurköy ve Demirler köylerinde yaşayan köylüler Saklıkent Kanyonu üzerinde eylem yapmışlardı. Eylemde konuşan TEMA Vakfı Fethiye Temsilcisi Okyay Tirli, “Eşen Çayı havzası, alüvyon ovası olup Türkiye’de üstü örtülü tarımsal üretimin yüzde 17’sini sağlamaktadır. HES’lerin devreye girmesiyle, yöredeki orman alanları, flora, fauna, yaban hayatı, kısacası tüm biyolojik çeşitlilik büyük oranda zarar görecektir. Likya Birliği’nin Başkenti olan Ksantos ve dünya mirası listesinde yer alan Letoon antik kentleri bu çevre yıkımından çok fazla zarar görecektir. Ayrıca dünyada en çok tanınan Patara antik kenti ve kumsalları da yıkıma uğrayacaktır. Özel Çevre Koruma Alanları, Doğal Sit Alanları ve Saklıkent Milli Parkı’nın yan yana bulunduğu bu bölgede, 17,5 MW gibi çok az elektrik enerjisi üretecek bir projenin yaşama geçirmeye çalışılması, tam anlamıyla bir cinayettir” demişti.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest