caretta-caretta-rehabilitasyon-merkezi-(3)Muğla’nın Marmaris İlçesi’ndeki Mehlika Ahu Hetman Vakfı, Marmarisli 10 öğrenciyi Ortaca’nın Dalyan Mahallesi’ndeki Caretta Caretta Rehabilitasyon Merkezi’ne götürerek nesli tükenmekte olan kaplumbağalar hakkında bilgi edinmelerini sağladı.

Marmaris’te eğitime destek veren Mehlika Ahu Hetman Vakfı, öğrencilerin caretta carettalar hakkında bilgi edinmeleri için Caretta Caretta Rehabilitasyon Merkezi’ne bir gezi düzenledi. Özel olarak hazırlanan kitapçıkların da dağıtıldığı inceleme gezisinden öğrencilerin büyük keyif aldığını söyleyen Ahu Hetman İlkokulu Aile Birliği Yöneticisi Harun Köymen “Mehlika Ahu Hetman Vakfı’nın bizler için organize ettiği bu gezide de diğerlerinde olduğu gibi çok önemli bilgiler edindik. Burada kaplumbağaların nasıl geliştikleri, türlerinin nasıl yok olmak üzere olduğu, nasıl korunduğu, nasıl tedavi edildiğini öğrendik. Yumurtaların havaların sıcak olmasıyla dişi, 26 derece civarında olmasıyla erkek olduklarını duyduk. Ergen kaplumbağalarda dişi ya da erkek kaplumbağanın nasıl ayırdedileceğini öğrendik. Çok faydalı ve güzel bir gezi oldu. Vakıf yöneticilerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Öğrenciler Artık Denizi Kirletmeyecek

caretta-caretta-rehabilitasyon-merkezi-(1)Ahu Hetman İlkokulu öğrencilerinden Helin Özer, “Nesillerinin tükenmekte olduğunu öğrenmek bizleri üzdü. Bunun yanı sıra çok önemli ve güzel bilgiler edindik. Burada duyduklarımızdan sonra denizlerimizin kirletilmemesi gerektiğini çok daha iyi anladım. Ben belki denizi kirletmiyorum ama bizlerin attığı atıklarla caretta carettaların ne kadar zarar gördüğünü burada çok iyi anladım. Ben bir daha denizi kirletmem ve başkalarına da kirlettirmem” diye konuştu. Kaplumbağaların nasıl tedavi edildiklerini yakından gördüklerini söyleyen Tolga Köymen ise, “Bazılarının kabuklarına pervane çarpıp yaralamış. Başka yerlerinden yaralananların yüzemediklerini ve onların nasıl alıştırılmaya çalışıldığını gördüm. Burada bağış kutusu var. Lütfen gelen herkes para atsın” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest