mehmet-alagoz-(1)Uzun yıllar Almanya’da ressamlık yaptıktan sonra Türkiye’ye dönen Prof. Mehmet Alagöz, akademik çalışmaları yanında özel sergileriyle de dikkat çekiyor.

Almanya’da adını  “Göçün Ressamı” olarak duyurduktan sonra Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde akademik kariyere başlayan ve halen Adıyaman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı olan Prof. Mehmet Alagöz, bu defa Bodrum’da  4-27 Nisan tarihleri arasında Re/Max Pasha Art Sergi Salonunda gerçekleşecek bir resim sergisinde eserlerini ziyaretçilerin beğenisine sunacak.

Doğuştan Ressam

Bolu’nun Seben ilçesine bağlı Kaşbıyıklar Köyü’nde doğan, çocukluğunun bir bölümü Çeltikdere Köyü’nde geçen Prof. Mehmet Alagöz’ü o günlerden tanıyan akranları, “Daha ilkokulda kara kalemle öylesine resimler yapardı ki, herkes hayran kalırdı. İnsan ve manzara resimleriyle doğuştan ressam olmanın sinyallerini veriyordu” diye anlatıyor. Öğretmen okulu sonrası Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Devrim Erbil Atölyesinde akademik eğitimini tamamlayan Alagöz daha sonra “misafir işçi eşi” olarak kendisini Almanya’da buldu.

Almanya’da Marka Oldu

Almanya’nın Braunschweig kentinde uzun seneler ressamlık yapan ve özellikle Almanya’ya göç eden Türkleri resimlerine konu olarak seçen Mehmet Alagöz, 1990’ların başlarında ülkenin en tanınmış ressamlarından biri olmayı başardı.

Türkiye’ye dönüş kararı aldıktan sonra Almanya birikimlerini öğrencilerine de aktaran Mehmet Alagöz “Göç geri dönmez” sözünü hatırlatırcasına göç ve göçmenlik temalı resimlere yurda dönüş sonrasında da devam eder.  Yanı sıra Daussıla-Memleket Resimleri başlığı altında resimler de yapar. Direkt doğaya çıkılıp yapılan resimler olan Daussıla resimleri, uzun bir ayrılıktan sonra özlenmiş olan memleket doğasını anlatır.

Halen Türkiye’de seçkin resim sergilerinin aranıp, sorulan ressamlarından biri olarak dikkat çeken Prof. Alagöz’ün Bodrum Re/Max Pasha Art’ta gerçekleşecek olan Eski-Yani Karışık isimli sergisinde göç temalı resimlerinin yanı sıra son yıllarda yaptığı ve resmine farklı bir soluk getiren yeni eserleri de yer alacak. 4 Nisan 2019 Perşembe günü saat 18:00′de kokteyl eşliğinde açılacak olan sergi  27 Nisan tarihine kadar pazar hariç her gün saat 10:00-18:00 arası gezilebilir.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest