mehter-kursiyerleri-belgelendi-2Menteşe’de Halk Eğitim Merkezi ile Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü işbirliğinde 23 Aralık 2015-17 Şubat 2016 tarihleri arasında açılan 504 saatlik mehter kursunda eğitim gören kursiyerlerin belgeleri Vali Amir Çiçek tarafından törenle dağıtıldı.

Muğla Valiliği 75. Yıl Salonu’nda düzenlenen törene Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İlyas Sarıyerli, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Seydi Ahmet Üğe, Menteşe Halk Eğitim Merkezi Müdürü İdris Kömürcü, Muğla Müzisyenler Derneği Başkanı Fikret Çelebi ile mehter takımı üyeleri katıldı. Vali Amir Çiçek, “Mehter takımı özellikle milli bayramlarımızda, kahramanlık günlerimizde ve halkımızın toplu olarak katıldığı etkinlikleri daha coşkulu kutlamamızı sağlamaktadır. Bu arkadaşlarımızın aldıkları kurs ile mehteranı Muğla’mıza kazandırdık. Geçmişimizle önemli bir bağı daha ortaya koymuş olduk. İlimizde bu konudaki boşluğu doldurduklarını düşünüyorum. Bizim bu kursa destek vermek görevimizdi ve bu görevimizi yerine getirdik. Mehter takımımızın gösterdiği performans bizleri gururlandırıyor. Sizlerin sürekli istihdam edildiğiniz bir iş imkanı sağlamak istiyoruz” dedi.

Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İlyas Sarıyerli, mehterin dünyanın en eski bandolarından birisi olduğunu belirterek, “Müzisyenler Derneği, Milli Eğitim, Kaymakamlık, Halk Eğitim Müdürlüğü ile mehter kursu planlaması yapıldı. Önce Halk Eğitim merkezi Müdürlüğü tarafından bir aylık bir temel müzik eğitimi kursu, ardından 3 aylık Mehter kursu düzenlendi. Çanakkale Zaferi’nin 101. Yılı nedeniyle ilk icraatlarını gerçekleştirdiler” dedi.

Konuşmaların ardından kursu başarı ile bitiren kursiyerlerin belgeleri Vali Amir Çiçek tarafından verildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest