milastaki-yol-tbmm-gundeminde-_4CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, ölümlü kazaların meydana geldiği Muğla’nın Milas İlçesi Bafa Mahallesi yolunu TBMM gündemine taşıdı. Üstündağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde yol yapım çalışmalarının ne aşamada olduğunu sordu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, sıklıkla yaşanan trafik kazaları nedeniyle geçtiğimiz günlerde vatandaşların tepkisini çeken Bafa Mahallesi yolundaki çalışmaları sordu. Üstündağ, Söke-Bodrum karayolunun Milas ilçesi Bafa kısmında devam eden yol yapım çalışmalarının büyük bir trajediye dönüştüğünü belirterek, “Kavşak ve kaldırım düzenlemesi yapılmamış olmasından dolayı birçok vatandaşımız yaşamını yitiriyor. İzmir- Bodrum karayolu üzerinde olması araçların hızlı bir şekilde bu bölgeden geçmesi nedeniyle de bu haliyle yol büyük bir tehlike arz ediyor. Kazaların yoğunluğu ve ilgililerin duyarsızlığı Bafa halkını çileden çıkarmış ve 13.08.2016 tarihinde yaklaşık 3 saat yolu trafiğe kapatarak seslerini duyurmaya çalışmışlardır. Bu eylem verilen sözlü taahhütlerle sona erdirilmiş olsa da bu sorun yaşanmaya devam ediyor” dedi.

ULAŞTIRMA BAKANINDAN YAZILI YANIT İSTEDİ

Akın Üstündağ, verdiği soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Bafa girişindeki kavşakların kamulaştırma işlemleri ne aşamadadır? Bu kavşaklarla ilgili mülk sahipleri tarafından herhangi bir dava açılmış mıdır? Açılan davaların niteliği nedir? Kamulaştırmaya itiraz davası varsa yürütmeyi durdurma kararı verilmiş midir? Açılan davalar kamulaştırma bedeli ile ilgili ise bu durum kavşakların yapılmasına engel olmadığı halde niçin uygulamaya geçilmiyor? Mezkur kavşaklar yapılmadan tretuvar çekilerek hem Bafa girişi hem de turizm açısından son derece önemli tarihi Hereklia antik kenti ve doğal SİT bölgesi olan Bafa Gölü ve sulak alanına erişimin engellenmesi kamu yararı ile ne kadar uyumludur? Kapıkırı denilen antik kent ve Bafa Gölü’nün söz konusu kısımda turistik tesisler ve köyler vardır ve bu köylerden Bafa ve Milas yönüne dönmek mümkün olmadığı için araçlar yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Pınarcık köyü kavşağından (ki burada da kavşak yoktur) dönmek durumunda kalmaları zaman ve ekonomik olarak kayıplara yol açacağı gözetilerek geçici bir çözüm bulmayı düşünüyor musunuz? Söke-Bodrum yolu turizm beldelerine giden çok önemli bir turizm yolu olup bu yol son derece hareketli ve yoğun olarak kullanılan bir yoldur. Ulaşımın geldiği önem ve nokta dikkate alındığında bu yolun yoğun kısımlarının yeraltına alınarak battı-çıktı tarzı düzenlemelerin yapılması için bir çalışma var mı? Bafa’dan geçen yolun şehir merkezinde olmasından dolayı bu yolun kenarlarına kaldırım düzenlemesi ile alt ve üst geçit yapılacak mıdır? Yoldan geçen araçların son derece hızlı seyretmesi ve hızı düşürmeye dönük herhangi bir tedbir olmaması dikkate alındığında yapılacak kavşaklarda trafik ışıkları yapılması düşünülüyor mu?”

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest