Muğla önümüzdeki turizm sezonu için Çinli turistlere yöneldi. Yılda 80 milyon kişinin tatile çıktığı Çin’den Muğla da nasibini almak istiyor.

Muğla Valiliği aralarında gazetecilerin de bulunduğu 30 kişilik Çinli grubu ağırladı. Muğla Valisi Fatih Şahin Çin ile Muğla arasında turizmde bir birliktelik sağlamak istediklerini ifade ederken Muğla’ya gelen Çinliler ise “ Bölgede Çin lokantaları olursa bizler için daha iyi olur” dediler.

Öncü Çinliler Geldi

Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden birisi olan Muğla, yılda 3 milyon turist ağırlıyor. Muğla bölgesine gelen turistlerin büyük bölümünü Avrupa ülkelerinden gelen turistler oluşturuyor. Muğla Valiliği bölgeye Çinli turistlerin gelmesi için kolları sıvadı. 1 milyar nüfusa sahip olan Çin’de yılda 80 milyon kişi tatile çıkıyor. Bu rakamdan pay almak isteyen Muğla Valiliği Çinlilerle temasa geçti. Aralarında gazeteciler ve turizmcilerin de bulunduğu yaklaşık 30 kişiden oluşan Çinli grup, Muğla bölgesinde ağırlandı. Fethiye’den Bodrum’a kadar tüm turizm merkezlerini gezdiler. Muğla Valiliğinin misafiri olan Çinliler, Muğla Valisi Fatih Şahin’i ziyaret ettiler.

80 Milyon Çinli Tatile Çıkıyor

Muğla Valisi Fatih Şahin “ Çin, dünyanın en fazla nüfusuna sahip ülke. Yılda 80 milyon kişi tatile çıkıyor. Tatile çıkan bu turistlerden Muğla olarak biz de pay almak istiyoruz. Bunun için Çin’le temasa geçtik. 30 kişilik bir grubu Muğla’da ağırladık. Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi turizm merkezlerimizi gezdiler. Tarihi ören ve antik kentlerimizi gördüler. Muğla olarak Çin’de yapılacak olan fuarlara katılacağız. Çinli konuklarımız Muğla bölgesini çok sevdiler. Önümüzdeki turizm sezonunda Muğla bölgesine çok sayıda Çinli turistin geleceğini umut ediyoruz” dedi.

Çin Lokantası İstediler

Muğla Valiliğinin misafiri olarak gelen 30 Çinli ise Muğla’yı çok sevdiklerini ifade ettikleri konuşmalarında “ Muğla’nın zümrüt yeşili ormanları ve masmavi denizi büyüleyici. Ancak Muğla’da Çinlilere hitap eden lokantalar yok. Muğla bölgesinde Çin lokantaları olursa bölgeye tahmin edilenin üzerinde Çinli turist gelir. Muğla bölgesindeki en büyük sıkıntılardan birisi de Çinli rehberlerin olmayışı” dediler.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest