mugla-turizmi-ve-almanya-pazarini-konustularAlmanya’da uzun yıllardır faaliyet gösteren, sahipleri Türk olan Alman seyahat acenteleri temsilcilerinin yeni kurdukları GPTA’nın (German Premium Travel Agencies) yöneticileri YDA Dalaman Havalimanı’nın ev sahipliğinde, Muğla Valisi Amir Çiçek ve turizm sektörünün temsilcileriyle Muğla’nın Fethiye İlçesi’ne bağlı Göcek’te biraraya geldi. Toplantıda Muğla turizmi ve Almanya pazarı konuşularak, turizm sektöründe hareketliliğin artırılması için çözüm önerileri ele alındı.

Rixos Premium Göcek Hotel’de, YDA Dalaman Havalimanı ev sahipliğinde düzenlene toplantıya, Muğla Valisi Amir Çiçek’in yanı sıra Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, Fethiye Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (FETOB) Başkanı Yavuz Torunoğulları, Fethiye Ticaret Odası Başkanı Akif Arıcan, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Fethiye temsilcisi Süleyman Kaya, Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmeleri Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, Ortaca-Dalyan Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Ali Mürşit Yağmur, Dalaman Orman İşletme Müdürü Adem Acar, Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale, Ortaca Kaymakamı Fatih Ürkmezer ve Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek, YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç ile ilçe belediyelerinin yetkilileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.

mugla-turizmi-ve-almanya-pazarini-konustular_1Toplantının açılış konuşmasını yapan Muğla Valisi Amir Çiçek, Almanya’daki seyahat acentalarının birleşmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu ifade ederek, “Bu toplantıda özellikle sürdürülebilinir turizm konusunu ele almalıyız. Bu çok önemli” dedi.

Vali Çiçek, Muğla’nın sahip olduğu tarihi ve doğal güzelliklere de değinerek, “Muğla her anlamda güvenli bir kent. Bunun çok iyi anlatılması lazım” diye konuştu.

“MARKETİNG ALANINDA YENİ LETODLAR BULMALIYIZ”

YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç, turizm sektörünün bir yol ayrımında olduğunu vurgulayıp, “Marketing alanında yeni metotlar bulup tatbik etmek zorundayız. En önemlisi sokağa inerek, doğrudan acenta networkü yaratmak zorundayız. Türk turizm sektörünün yaşanan sıkıntılı süreci kısa zamanda aşacağına inanıyorum. Alman pazarına ciddi anlamda önem veriyoruz. Alman seyahat acenteleri temsilcilerinin yeni kurdukları GPTA (German Premium Travel Agencies) yöneticileri yakın işbirliği içinde olacağız” dedi.

Güvenç, YDA Dalaman Havalimanı olarak bölgenin tanıtıma önem verdiklerini anlatarak, şunları söyledi:

“Bölgemizin tanıtımı için İngiltere ve Almanya’nın yanı sıra son olarak Dalyan’da Uluslararası Dostluk ve Barış Rallisi düzenledik. Almanya’dan başlayan ve Dalyan’da biten ralliye 600 kişi katıldı. Ralli ile bölgemizin Almanya’da ciddi bir tanıtımını yaptığımıza inanıyorum.”

“DALAMAN WEEKEND PROJESİ”

İç turizmi 12 aya yayarak canlandırmak amacıyla hayata geçirdikleri Dalaman Weekend Projesi’nin başarılı olduğunu da ifade eden Güvenç, “Bu projeyi önümüzdeki günlerde özellikle Avrupa’da hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Amacımız hafta sonlarında Avrupalı misafirlerimizi bölgemizde ağırlamak” dedi. Güvenç, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uçak başına verdiği 6 bin dolarlık yakıt desteğinin başarılı olduğunu da kaydetti.

“TÜRKİYE’NİN VE MUĞLA’NIN TANITIM ÇALIŞMALARI”

Toplantıda söz alan GPTA Genel Sekreteri Hüseyin Baraner ise şunları söyledi:

“İşler iyi iken bazı gerekli çalışmaları yapmadığımız şu anda su üstüne çıktı. Artık en önemli konu, üründen çok pazarlamadır. Pazarlama müdürlerinize çok önem verin. Birbirimizi kopyalamaktan vazgeçelim. Yeni ürünleri oynayıp, pazarlarımızı çeşitlendirmeliyiz. Yöremize en uygun müşteri profilini tespit etmeli ve kaliteye oynamalıyız. En önemlisi gerçekleri konuşmalıyız. Eğer sorunları açıklıkla dile getirmezsek sorunlar büyük. Bu sene yılı kurtarmak için Avrupa’da kadın ve çocuk sesleriyle süslenmiş tatil spotları vererek yüz binlerce aileyi Türkiye’ye çekebiliriz. Bir heyet oluşturup en kısa zamanda da Ankara’ya giderek Bölgesel Kalkınma Projesi’nin en kısa vadede hayata geçirmeliyiz.”

BARANER’E TEŞEKKÜR PLAKETİ

Türk turizminde 40′ıncı sezonunu kutlayan turizmci Hüseyin Baraner’e Muğla Valisi Amir Çiçek ve YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç tarafından, “Türkiye’nin yurt dışında tanıtımı için yaptığı çalışmalar” nedeniyle teşekkür plaketi verildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest