muglada-2si-orgut-imami-4-tutuklama_1Muğla’da, darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmada 2′si örgüt imamı olmak üzere gözaltına alınan 4 kişi, sevk edildiği adliyede tutuklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris İlçesi’nde kaldığı otele saldırı düzenlenmesinin ardından Muğla’da başlatılan FETÖ soruşturmaları sürdüyor. Operasyonlar kapsamında Muğla eski İl Emniyet Müdürü Kadir Ay’ın koruması Muhittin Köklü, polis memuru Ersin Sekmen, FETÖ’nün Dijital İşlerden Sorumlu Bölge İmamı olduğu belirtilen Tuncay Şevkat ve Muğla İmamı olduğu ifade edilen Mehmet Necip Yakut gözaltına alındı. Yatağan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı Şefi olduğu öğrenilen Tuncay Şevkat’in evinde yapılan aramalarda, çok sayıda dijital materyal ile Fetullah Gülen’in kitapları bulunduğu öğrenildi. Emniyetteki ifade işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 4 şüpheli de tutuklandı. Öncesinde sağlık raporu için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilen zanlıların rahat tavırları dikkati çekti.

VALİDEN YAZILI AÇIKLAMA

Öte yandan yazılı açıklama yapan Muğla Valisi Amir Çiçek, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde operasyonların aralıksız sürdüğünü açıkladı; şu ifadele yer verdi:

“15 Temmuz 2016 günü Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yapılanmış FETÖ/PDY terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirmeye kalkışılan başarısız darbe girişiminden bugüne kadar, aralarında Cumhurbaşkanımızın Marmaris İlçesi’nde kalmakta olduğu otele suikast teşebbüsünde bulunan teröristlerin de bulunduğu sanıklar dahil FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik il genelinde emniyet müdürlüğümüz ekiplerince Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde operasyonlar gerçekleştirildi. 247 kişi gözaltına alındı ve 98′si tutuklandı. 76′sı hakkında adli kontrol kararı uygulanırken, 30′u serbest bırakıldı. 11′i ise başka illere sevk edildi. 32 kişinin ise soruşturmaları ve gözaltı sürüleri devam ediyor.”

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest