muglada-ahilik-haftasi-(1)Muğla’da “Ahilik Haftası” etkinlikleri kapsamında “Yılın Ahisi” seçilen 60 yaşındaki aşçı Hüdaverdi Eröz’e protokol üyeleri tarafından kaftan giydirildi.

Ülke genelinde 23-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları için Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’deki Kurşunlu Camii yanında etkinlikler düzenlendi. Etkinliklere Muğla Vali Yardımcıları Halit Deveci, Fethi Özdemir, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bayram Akça, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Azim Çetin, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcıları Mustafa Ercan, Mehmet Dişçigil, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları ile siyasi partilerin temsilcileri, esnaflar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Konuşma yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, “Güzel ahlakı, sevgi ve saygıyı, yoksula sahip çıkmayı, akli selimi, herkesin kendi sanatı ile yükselmesini, başkasının hakkına saygı göstermeyi din, dil, ırk farkı gözetmeksizin herkese eşit davranmayı öğütleyen Ahilik Haftası başlamış bulunuyor. Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli’nin düşünceleri ile ahilik geleneği yüzyıllardır geçerliliğini korumakta, günümüzün ihtiyacı olan doğruları gözler önüne sermektedir. Ahilik bir meslek teşkilatı olmanın yanında, geçmişte yaşanmış, bugün yaşanan, yaşanması gereken ve gelecekte de yaşanacak gerçek bir yaşam disiplinidir. Bu düşüncelerle tüm esnaf ve sanatkarlarımızın, mal sahibi şoför esnafımızın Ahilik Haftası’nı kutluyor, bereketli ve helal kazançlar diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Marmaris İlçesi’nde kendi restoranında aşçılık yapan Hüdaverdi Eröz’e protokol üyeleri tarafından “Yılın Ahisi” seçilmesi nedeniyle kaftan giydirildi ve berat takdim edildi. Etkinlikler, kermes, sergi, meslek ile mehteran gösterileri, kan bağışı kampanyası ve sağlık taramasının ardından sona erdi. Vatandaşlara Ahilik pilavı, ayran ve keşkek ikram edildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest