cumhur-uzunMuğla’nın merkez ilçesi Menteşe’de, “5 Nisan Avukatlar Günü” son zamanlarda yaşanan terör olayları nedeniyle buruk kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’ndaki törene avukatlar cüppeleriyle katıldı. Anıta çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Hukuk ve adalet duygularının son zamanda ağır yaralar aldığını belirten Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, “Törenler, kendi içinde kutlama, coşku, sevinç ve mutluluk barındırır. Biz de; Avukatlar Günü törenlerini, coşku, sevinç ve mutluluk dolu duygularla kutlamak istiyoruz. Ancak ne yazık ki bu ülkemizde çok da mümkün olamıyor. Bir yandan mesleğimizin yığınla biriken ve birikirken ne yazık ki çözülemeyen sorunları, diğer yandan hukukumuzun ve adalet duygularının son zamanda aldığı ağır yaralar, bir diğer yandan hukuk devletinde hiç de olmaması gereken, ‘mahkeme kararına uymuyorum, saygı da duymuyorum’ şeklindeki yaklaşımlar; tüm bunların da ötesinde, ülkemizde yaşanmakta olan terör olayları ve bu olaylar sırasında yitip giden yüzlerce canımız. Böyle bir tablo karşısında nasıl sevinçli ve mutlu olunabilir ki?” dedi.

“Terör ile her koşulda ve en etkili şekilde mücadele edilmeli”

Terörü en etkili ifadeyle lanetlediklerini ifade eden Başkan Uzun, “Biz hukukçular, tüm hakların korunup güçlenmesini önemser, bunun için mücadele ederiz. Ancak bazı haklar yönünden bu önemseme o denli yoğundur ki, ona kutsiyet atfeder ve kutsal bir haktan bahsetmeye başlarız. İşte insanın yaşam hakkı, bizim kutsiyet atfettiğimiz ve kutsal yaşam hakkı şeklinde isimlendirdiğimiz haklardandır. Bu nedenle de önceliğimiz, insanımızın kutsal yaşam hakkının korunması, bu hakka yönelen saldırının bin an evvel sona erdirilmesidir. Terör, insanlığın yaşam hakkına yönelen en etkin saldırıları, bir an bile tereddüt etmeksizin gerçekleştirmektedir. Terörün her türlüsüne, kimden ve nasıl geldiğine bakmaksızın karşı çıkıyor, terörü en etkili ifadeyle lanetliyoruz. Terör ile her koşulda ve en etkili şekilde mücadele etmeli, bu mücadeleyi hiçbir gerekçeyle zafiyete uğratmadan yerine getirmeliyiz. Terörle mücadelenin meşruiyetini sağlayan en temel öğe, hukuka uygunluğu ve hukuk dışına taşılmamış olmasıdır. Bu nedenle terörle mücadelede hukuk içinde en etkili yöntemleri sonuna kadar uygulayarak, insanımızın kutsal yaşam hakkına yönelen bu hain saldırıları bir an önce etkisizleştirip ortadan kaldırmalıyız. Yaşamının güvende olduğunu hisseden insanların kendilerini geliştirmek, güzel bir dünyada yaşamak, haklarını özgürce yaşayabilmek ihtiyacı vardır. İnsanımızın en temel ihtiyacı olan bu olgulara ancak demokratik hukuk devletinde erişilebilir. Bu nedenle ülkemizi evrensel normlara uygun bir hukuk devleti yapabilmek için yine var gücümüzle çalışmalıyız” diye konuştu.

 ”Hukukun üstünlüğünü koruyup güçlendirmemiz gereklidir”

“Adalet yoksa devlet, devlet yoksa hukukun da, hukukçu olmanın da bir önemi olmayacaktır. Bu nedenle, ne yaparsak yapmalı, bir an evvel insanımızdaki adalete duyulan güveni en üst seviyelere taşımalıyız. Bunun için hakta adalet, cezada adalet, yaşamda adalet ve gecikmeksizin adalet için çabalayalım. Adalet, ama herkes için adalet anlayışı ile çalışalım. Her toplumda ve her durumda bir hukuk olmuştur. Bu hukuk, zaman zaman keyfi hukuk, zaman zaman üstünlerin hukuku şeklinde görülmüş ve fakat bundan hiçbir toplum mutluluk duymamıştır. Mutluluk arayışında hukukun, ancak hukukun üstün tutulması ile gerçekleştiği görülmüştür. Basitçe, önceden konulan hukuk kurallarına herkesin ve en önemlisi kural koyan yöneticilerinde bağlı olmasını ifade eden hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü ilkesi, toplumsal mutluluğa olanak vermiş ve adamı olmayanında hakkını korumuştur. Üstünlerin keyfi uygulamalarından korunmak ve mutlu bir toplum olmak istiyorsak, o takdirde hukukun üstünlüğünü koruyup güçlendirmemiz gereklidir. Üstünlerin hukukunun geçerli olduğu bir toplumda, güçsüzün hakkından bahsedilemez. İnsanın kutsal yaşam hakkını kendine dert, adaleti aramayı bir çaba, hukukun üstünlüğünü hedef edinmiş değerli meslektaşlarımın Avukatlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

Öte yandan kutlamaya Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Akbaş, Adalet Komisyonu Başkanı Kenan Arslanboğan ile avukatlar katıldı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest