muglada-mavi-deniz-temiz-kiyilar-(1)Muğla’da Büyükşehir Belediyesi’nin, “Mavi Deniz Temiz Kıyılar” hedefi doğrultusunda il genelinde deniz araçlarından atık toplama ve kıyı temizliği çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri , toplam bin 480 kilometrelik kıyı şeridinde haftanın 7 günü deniz araçlarından 6 adet tekneyle atık toplama çalışmalarının yanı sıra 2 gün boyunca da Gökova Körfezi’nde kıyı temizliği çalışması yaptı. Kıyı temizliği çalışmaları kapsamında; Yediadalar, Küfre Koyu, Uzun Liman, Bekar Koyu, Çöp Evi Koyu, Mina Koyu mevkiilerinde toplam 219 poşet atık toplandı.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Aylin Giray, “Çevre Dostu Muğla” için özveriyle çalıştıklarını ve yaz sezonunda kıyı temizliği ve deniz araçlarından atık toplama çalışmalarına hız verdiklerini söyledi. Giray, “Muğla’mız 1480 kilometre kıyı şeridi, 4 körfezi, yatların mola verdiği eşsiz güzellikteki 131 koyu ve 30′a yakın marinasıyla yaz aylarında 10 bine yakın tekneye ev muglada-mavi-deniz-temiz-kiyilar-(3)sahipliği yapıyor. Deniz araçlarından kaynaklanan atıkların alınması ve bu atıkların illegal olarak denizlere atılmasını önlemek için belediye olarak iki atık alım tesisi ve 6 tekneyle hizmet veriyor ayrıca kıyı temizliği çalışmaları da yapıyoruz. 2015 yılında atık alım teknelerimizle deniz araçlarından toplam 727 ton katı atık, 887 ton sıvı atık topladık. Bu yıl ise bugüne kadar toplanan atık miktarı 343 ton katı, 545 ton sıvı atık olarak gerçekleşti. Mavi Deniz Temiz Kıyılar hedefimiz doğrultusunda çalışmalar yapmaya ve projeler üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest