yoruk-turkmen-kultur-senligi-(5)Muğla’da 9′uncu Yörük Türkmen Kültür Şenliği kapsamında canlandırılan Yörük Göçü’ne yörük kıyafeti giyerek katılanlar; deve, keçi, çoban köpek ve atlarla yürüdü.

Muğla Yörük Obaları Derneği tarafından düzenlenen ve Akyol Pazar Yeri’nden başlayan “Yörük Göçü” canlandırmasına CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Yörükler ile çok sayıda vatandaş katıldı. Dev Türk bayrağının taşındığı yürüyüş, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın önünde son buldu. Yaklaşık 4 kilometrelik yürüyüş sırasında güzergah üzerinde bulunan vatandaşlar, Yörüklerin göçüne alkışlarla destek verdi.

Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, “İlk gün Yörük Göçü, Türk Dünyası paneli düzenlenip akşam da Yörük Ateşi yakılacak. Yörük ateşi şenlik alanımız Düzeyn Yaylası’nda gerçekleştireceğiz. Yörük geleneğinde ateş çok önemlidir. Yarın şenliğimizi de Düzeyn Yaylası’nda gerçekleştireceğiz. Şenliğimizde misafir Yörük Türkmen derneklerinin gösterilerinin yanında gerçek anlamda iki gencimizi evlendireceğiz. Gelin alma töreni ile dünya evine girecek iki kardeşimizin düğünlerini şenliğimiz içinde yapacağız” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest