nalinlar-necati-cumali“…/…Bohçası yerinde yok!

Nalınları da burada.

Burada mı? Bu nalınlar Seherin mi?

Ah onun nalınları! Demin ayağındaydı…

Emin misin?

Hak yerini buldu muhtar! Hiç ümide kapılma. Sen de hiç telaşlanma Esma Yenge! Bu sefer şahit gene benim. Nalınlarını böyle kapının eşiğinde eliyle düzeltip giden bir daha geri gelmez. Unutma muhtar, nalınların yerini iyice belle!”

Töre Komedyası “Nalınlar”

Necati Cumalı‘nın yazdığı, 1960 yılında tamamladığı “Nalınlar”, İzmir‘in Urla ilçesi civarında yaşanan bir aşk hikâyesini anlatır.

Köyün delikanlılarından Osman, Esma’nın kızı Seher’ âşıktır. Ancak köy muhtarı kendi lehine şahitlik yapmadığı için kırgın olduğu Osman’ın, Seher’le bir araya gelmesine engel olmak istemektedir. Diğer taraftan Seher’in ağabeyi de ailesinden kalan mirası paylaşmamak için kardeşini zengin biriyle evlendirmek istemektedir.

Masum aşklarıyla Seher ile Osman, gaddar ve kinci muhtar, kızına sahip çıkmaya çalışan anne, malına sahip çıkma peşindeki abi, köyün mikser ablası Dudu, Osman’ın arkadaşı kaçın kurrası Ali. Hepsi, gerçek hayatın içinden fırlamışçasına yakın ve bir oyunun hakkını verircesine samimiler.

Her yıl yüzlerce insanı tiyatroyla buluşturan Turgutreis Belediye Konservatuvar Derneği / Tiyatro Bodrum Oyuncuları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde Necati Cumalı’nın yazdığı, iki perdelik “Nalınlar” oyunuyla, 27 Mart ve 29 Mart 2019 tarihlerinde izleyici karşısında olacaklar.

2002 yılında Turgutreis Belediye Başkanlığı’nın destekleriyle kurulan Turgutreis Belediye Konservatuvar Derneği/Tiyatro Bodrum adlı grup, çeşitli mesleklerden, amatör oyunculardan oluşmuştur. Tüm oyunlarını halka açık ve ücretsiz olarak sahneleyen grup, her yıl, Dünya Tiyatro Günü olan 27 Mart’ta mutlaka yeni bir oyun sahneye koymuştur. Her yıl perdelerini ilk önce, bölge halkı için açan Tiyatro Bodrum, bu yıl da aynı geleneği devam ettirerek, tiyatro oyunlarını Turgutreis Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesinde sahneleyecekler.

Oyunun yönetmenliğini yapan Sayın Erdal Kadeifci çalışmaları hakkında şu ifadeleri kullandı: “Tiyatro için çalışmak, yarınlar için çalışmak demek. Hayatlarında bir kez bile tiyatroya gitmemiş,  oyun izlememiş, bir kişiye ulaşana kadar tiyatromuzu götürmeye, yaşatmaya çalışıyoruz. Toplumun her kesimini tiyatroyla buluşturarak, gelecek nesillere katkı sağlayabildiğimiz için çok mutluyuz. Başarımızı, grubumuzun değişmez üç kuralı olan “ önce saygı, disiplin ve aile kavramı”na borçluyuz. Bu sahneden geçen tüm oyuncularımıza emekleri için, sahneye koyacağımız “Nalınlar” oyununun yazarı, rahmetli Sayın Necati Cumalı’ya ve Bodrum Belediye Başkanlığı, Turgutreis D-Marin, Şevket Sabancı Kültür Merkezi, Turgutreis Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi’ne de sanata vermiş olduğu destekten ötürü teşekkür ediyorum.” dedi.

“Nalınlar” oyunu 27 Mart ve 29 Mart 2019, Turgutreis Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi, Konferans Salonu’da, akşam 20.00’de halka açık ve ücretsiz olarak sahnelenecek.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest

Yorum Yap