bodrum-ziraat-odasi-iyi-tarimBodrum Ziraat Odası saha çalışmalarına ara vermeden, üreticiye dokunan uygulamalarına devam ediyor.

Bodrum Ziraat Odası olarak 2015 yılında uygulamaya aldığı “İyi Tarım” çalışmaları paralelinde devam eden süreçte üreticiler bilgilendiriliyor. “İyi Tarım” için dönüm başı 40 Lira, “Organik Tarım” için zeytinde 70 Lira, diğer ürünlerde 100 Lirayı bulan dönüm başı destekler devam ediyor.

Geçmiş dönemlerde bölge dışından firmalarla çalışıldığına ve mesafeden dolayı destek alımında bazı zorlukların yaşandığına dikkat çeken Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, “Bu sene Muğla’da hizmet veren bir firma ile çalışıyoruz.” dedi.

İyi tarım bazı üreticileri az da olsa ürkütüyor”

Son döneme kadar Ziraat Odası olmayan Bodrum üreticisinin birçok zorluk yaşadığını ifade eden Başkan Melengeç “Biz bir yandan ilk dönemini yaşayan odamızın kurumsallaştırma çalışması yaparken, bir yandan da geçmiş dönemde yapılan yetersiz çalışmaları üreticimizi tatmin eder hale getirmek için çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalarla organik tarımı 9 kişi yapıyor iyi tarımda ise 3 firma destek alıyor. Bodrum Yarımadasında yaptığımız çalışmalarda, organik ve iyi tarımla üretim yapmayı düşünen planlayan bu konuda bilgisi olmayan herkes hedefimizde. Sahada kurduğumuz çalışmalarda “İyi Tarım” bazı üreticileri az da olsa ürkütüyor. Bu konuda biz yeni maliyetlerle karşılaşır mıyız? sorusuyla karşı karşıya kalıyoruz. Bir de ürünü satacak pazar bulabilir miyiz? sorusu var tabii ki.” dedi.

“Örnek çiftçi statüsünde odamızda 60 üretici var”

Fuarlar dahil her konuda örnek üreticilere destek verdiklerine dikkat çeken Başkan Melengeç, “Örnek çiftçi statüsünde tarım danışmanlığı hizmeti alan 60 üreticimiz var. Bu 60 üreticinin zaman içerisinde gösterdiği performans tüm üyelerimize örnek teşkil edecek. Yapılan bu çalışmaların tümü üreticilerimize ücretsiz veriliyor. İyi tarım çalışmaları Mumcular, Çömlekçi, Mazı, Yalıçiftlik, Bitez, Ortakent, Dereköy ve Yalıkavak mahallelerinde devam ediyor” dedi.

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest

Yorum Yap