deniz-muzesiBodrum Deniz Müzesi’nde “Bodrum’da Bir Efsane Denizci: Kızılhisarlı Kaptan Mustafa Paşa” sunumu gerçekleşti.

Araştırmayı yapan Mehmet Çilsal, Bodrum’un 18.yy günümüze kadar olan tarihi sürecini Kızılhisarlı Mustafa Paşa ve dönemin olaylarını anlatarak aktardı. Eğriboz’dan Bodrum’a 18.yy’ın başlarında gelen Kızılhisarlı Mustafa Paşa’nın Bodrum’a kattıkları, engin derya bilgi ve tecrübesiyle Osmanlı donanması için vazgeçilmez oluşu ve birçok açığa çıkarılan bilgi Osmanlı yazılı belgelerine dayanarak hazırlanan sunum ile aktarıldı.

Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, “Müzemiz 2011 senesinden beri Bodrum’un denizcilik tarihine ışık tutan tek müze ve üç adet çok önemli koleksiyonu bünyesinde barındırıyor. Şimdi vakit yapbozun eksik parçalarını da araştırıp bularak, Bodrum’un denizcilik tarihine baktığımız alanı genişletip, tüm tarihe panoramik açıdan bakma vakti. Bu anlamda Osmanlı Bodrumu’yla ilgili çalışmalarımız olacak. Bu çalışmalara konuşmalar, yayınlar ve çeşitli müzelerle işbirlikleri de dahil olacak. Osmanlı arşivlerinde bahsi geçen kalyonların belirli ölçeklerde küçültülmüşleri, dönemin denizcilik tarihine ait verilerle birlikte ziyaretçilere aktarılacak. Bugün müzede gerçekleştirdiğimiz sunum, aslında tüm bu çabaların ilk halkasını oluşturdu. Daha önce yapılmamış bir araştırmayı aslında Bodrum’a kazandırdık. Sadece bir cami olarak Bodrumluların hafızalarında yer eden Kızılhisarlı Mustafa Paşa’nın aslında Osmanlı Dönemi’nde bir Turgut Reis kadar efsane bir denizci olduğunu, soy ağacını incelediğimizde halen Bodrum’da Türk Mahallesi denilen bölgede (Marina-Osmanlı Tersanesi’ne kadar) soyunun devamı olan Bodrumluların olduğunu ve daha birçok duyulmamış, bilinmemiş gerçekleri belgelere dayanarak dinleyenlere aktardık. “ dedi.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest

Yorum Yap