cafer2Bodrumlular, geçmişten günümüze gelen örf ve adetleriyle düğünlerini geleneksel şekilde yapmaya devam ediyor.

Bodrum’a yeni taşınan yada ilçede tatilde bulunanların ilk kez gördüğü bu düğünler Ağırlık ismi verilen kız evine çeyiz götürme ile başlar. Ağırlıkta, erkek evi tarafından deve iyice süslenir, çanları takılır, devenin bir tarafına tahta oymalı kıymetli bir sandık diğer tarafında küfe vardır. Sandıkta kız evine ait kıymetli hediyeler, gelinlik ve geline ait düğünde giyilecek eşyalar, küfedede helva ve ekmek, bu helva ile ekmek komşulara hediye olarak dağıtılır, damatın akrabaları ve arkadaşları ile önde zurna ve davulla yine selelerde hediyeler götürülür. Kendine has bir çok özelliği olan Ağırlık, kız evi önünde verilen yemek ile son bulur.

Bodrumlu Karakaya ve Altuntaş aileleri de geleneklerini sürdürerek düğünlerini Ağırlık ile başlattı. Cafer Karakaya ve Halime Altuntaş çiftinin Ağırlığında günler öncesinden hazırlanan çeyiz ve sandık kız evine götürüldü. Ağırlık, gelin ve damadın evin önünde yöresel oyunlar oynamasıyla devam etti. Sonrasında damadın arkadaşları sandık ve çeyizi kız evine vermeden önce hediyelerini aldılar, daha sonra çeyizi kız evine teslim ettiler.

Halime Altuntaş ve Cafer Karakaya çiftinin geleneklere uygun düğünleri Perşembe günü yapılacak Kına Gecesi ve ardından hafta sonu yapılacak düğün merasimi ile son bulacak.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest

Yorum Yap