otobus-tiyatro-bodrum,Her yıl yüzlerce insanı tiyatroyla buluşturan Turgutreis Belediye Konservatuar Derneği / Tiyatro Bodrum Oyuncuları, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde sezona merhaba diyecekler ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, tüm kadınlara en anlamlı hediyelerini sahne performanslarıyla sunacaklar. Sevilay Saral’ın yazdığı, iki perdelik “Otobüs” oyunuyla, 08 Mart ve 09 Mart 2019 tarihlerinde izleyici karşısında olacaklar.

2002 yılında Turgutreis Belediye Başkanlığı’nın destekleriyle kurulan Turgutreis Belediye Konservatuar Derneği/Tiyatro Bodrum adlı grup, geçen yıl, tarihinde ilk defa 21 kişilik, en kalabalık oyuncu kadrosuyla izleyici karşısına çıkmışlardı.

Giderlerini kendi özkaynaklarıyla gideren grup, çeşitli mesleklerden, amatör oyunculardan oluşmuştur. Tüm oyunlarını halka açık ve ücretsiz olarak sahneleyen grup, her yıl, Dünya Tiyatro Günü olan 27 Mart’ta mutlaka yeni bir oyun sahneye koymuştur. Her yıl perdelerini ilk önce, bölge halkı için açan Tiyatro Bodrum, bu yıl da aynı geleneği devam ettirerek, tiyatro oyunlarını Turgutreis Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi’nde sahneleyecekler.

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü şimdiden kutlayan, oyunun yönetmenliğini yapan, Sayın Erdal Kadeifci çalışmaları hakkında şu ifadeleri kullandı: “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, Turgutreisli kadınlara özel bir hediye, özel bir sürpriz hazırladık. Turgutreisli kadınlardan oluşan amatör tiyatro grubumuzun sahneleyeceği “Otobüs” oyunu, namusun ne demek olduğuna, bu kavramın hayatlarımızdaki işleyişine kadın gözüyle bakmayı; bir değil birçok namus, baskı ve şiddet hikayesiyle bu sorulara, seyirci ile birlikte farkındalıkla bakmayı hedefliyor.

Ayrıca; tiyatro için çalışmak, yarınlar için çalışmak demek. Hayatlarında bir kez bile tiyatroya gitmemiş,  oyun izlememiş, bir kişiye ulaşana kadar tiyatromuzu götürmeye, yaşatmaya çalışıyoruz. Toplumun her kesimini tiyatroyla buluşturarak, gelecek nesillere katkı sağlayabildiğimiz için çok mutluyuz. Başarımızı, grubumuzun değişmez üç kuralı olan “ önce saygı, disiplin ve aile kavramı”na borçluyuz. Bu sahneden geçen tüm oyuncularımıza emekleri için, sahneye koyacağımız “Otobüs” oyununun yazarı, Sayın Sevilay Saral’a bilgisi ve izni için ve Bodrum Belediye Başkanlığı, Turgutreis D-Marin, Şevket Sabancı Kültür Merkezi, Turgutreis Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi’ne de sanata vermiş olduğu destekten ötürü teşekkür ediyorum.” dedi.

13 yaş üzeri gruba uygun olan “Otobüs” oyunu 08 Mart ve 09 Mart 2019 tarihinde, Turgutreis Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi, Konferans Salonu’da, akşam 20.00’de halka açık ve ücretsiz olarak sahnelenecek.

Ayrıntılı bilgi 0537 679 38 96 numaralı telefondan alınabilir.

“Bu “Otobüs” Kaçmaz!”

Bir otobüste yolculuk eden on kadın…

Bayan kahverengi… Bayan yeşil… Bayan turuncu… Bayan kırmızı… Bayan sarı… Bayan mavi… Bayan pembe… Bayan siyah… Bayan gri… Bayan beyaz…

Hepsi birbirinden farklı, hepsi birbirinden renkli… Hiç hesapta yokken sırlarını ortaya döküyorlar…namusu…namussuzluğu konuşuyorlar…

On renkten on kadından biri ince ince ağlayan beyaz gelin… Rota değişiyor… On kadın hep beraber bayan beyazı nereye taşıyor… Onlar aynı yola baş koymuyorlar… Gelin görün ki hiçbiri bu yola taş da koymuyor… Onlar artık yol arkadaşı… Ya da anlatılan bir masal sadece… Kadim bir kadınlık masalı…

“Otobüs” Künye:

Yazan: Sevilay Saral

Yönetmen: Erdal Kadeifci

Oyuncular:

Özgül Birim/Siyah

Naciye Uğurlu/Kahverengi

Hatice Somuncu/ Mavi

Birsel Tuncer/Gri

Aliya Candemir/Sarı

Yasemin Durmaz/Kırmızı

Nur Uskan/Turuncu

DamianaBündgens/Pembe

Halime Üvez/Yeşil

Nahide Birol/Beyaz

Recep Karaçalı/Şoför

 

 

 

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest

Yorum Yap