odtulu-ogrenciler-bodrum-carsisini-canlandiracak_2Bodrum Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği’nin (BODTÜM) girişimiyle Bodrum’a gelen ODTÜ’lü öğrenciler, Bodrum çarşısının yeniden canlandırılması ile ilgili araştırmaları hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

BODTÜM Sekreteri Şule Kükrer Akün ile birlikte Bodrum’a gelen ODTÜ’lü öğrenciler CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u ziyaret etti. ODTÜ Mimarlık Fakültesi 3′üncü sınıf öğrencileri Bodrum merkezde yer alan çarşıyı içine alan bölge ile ilgili yaptıkları araştırmaları Başkan Mehmet Kocadon ile paylaştı.

Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Bodrum Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği’nin iş birliği yaptığı çalışma hakkında bilgi veren Şule Kükrer Akün, öncelikle ODTÜ öğrencilerinin sahada bir inceleme yapacaklarını belirtti. Akün, çalışmanın yaklaşık 1 ay içerisinde gerçekleşeceğini ifade ederek, “Tarihi nitelikteki Bodrum ilçe merkezini analiz etmek için bu çalışmalara başladık. BODTÜM olarak öncelikle arazi kullanım çalışması odtulu-ogrenciler-bodrum-carsisini-canlandiracak_1kapsamında bir araştırma yapıyoruz. Çalışmamızın amacı Bodrum’un merkezini yeniden canlandırmaktır. Öğrenci arkadaşlarımız şu anda bu amaçla buradalar ve araştırma konusunda bizlere yardımcı oluyor. Kadir Has Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Murat Güvenç’in rehberliğinde ve asistanları Murat Tülek ile Berkay Küçükbaşlar’ın katkılarıyla başlatılan bu çalışma, mevcut durumu ortaya koyan bir analiz çalışması niteliğindedir. Arkadaşlarımız, araştırmalarını çok yeni bir teknolojiyi kullanarak, modern bir bakış açısı ve yaklaşımla yürütüyorlar” dedi. Öğrencilere ve Şule Kükrer Akgün’e teşekkür eden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, çarşı için planlanan çalışmaların bu veriler ışığında çok daha verimli olacağını söyledi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest