ogrencilere-karanfilli-karsilama_2Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ni (MSKÜ) kazanarak kayıt yaptırmak için kente gelen öğrenci ile veliler, protokol tarafından otogarda karanfillerle karşılandı. Mutlulukları yüzlerine yansıyan öğrencilerin heyecanlı olduğu görüldü.

Muğla Vali Vekili Fethi Özdemir, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Muğla İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Cafer Öz, CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, MSKÜ’ye kazanarak kayıt yaptırmak için kente gelen öğrenci ile velileri Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde karanfillerle karşıladı.

Törende konuşan Rektör Harmandar, “2016-2017 dönemi yeni yerleşme ile kayıt yaptıracak olan öğrencilerimiz kayıtlarını elektronik ortamda da yapılabiliyor. Ancak üniversitemizi görmek isteyen öğrenciler ve veliler bizzat Muğla’ya gelerek ilgili programlar için kayıtlarını yaptırabiliyorlar. 12 Ağustos Cuma gününden bu yana 3 bin 500 öğrencimiz elektronik ortamda kayıt yaptırdı. Sabahtan bu yana da yaklaşık 500 öğrenci yüz yüze kayıtlarını yaptırmak üzere üniversitemize geldi. Öğrencilerimiz hayatlarını en önemli kararlarından birisini üniversitemize tercih yaparak verdiler. Üniversitemiz her yıl kendisini çağın gerektirdiği şekilde kendini yenileyerek daha iyi eğitim ve öğretim imkanına kavuşmaktadır” dedi.

Rektör Prof. Dr. Harmandar, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından 10 bin 379 kontenjan ayrıldığını ifade ederek, “Şu anda 137 kontenjan açık kaldı ve bunu da ek kontenjan ile kapatacağımızı düşünüyorum. Aktif kayıtlı öğrenci sayımız 34 bin 535. Yeni kayıtlar ile bu rakam 44 bin 778 olacak. Öğrencilerin 23 bin 853′ü üniversite kampus alanında, 6 bin 906′sı Menteşe ilçe merkezindeki yüksekokulda ve geri kalan 14 bin 18″i de ilçelerimizde bulunuyor. Bu yıl ilk defa üç fakülte ve beş meslek yüksekokulda açılan yeni bölümlere 535 öğrenci kayıt yaptırdı. Bunun yanında Fen ve Su Ürünleri Fakültesi ile Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu’na yeniden 74 öğrenci kabul edildi” diye konuştu.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise, “Muğla, ülkemizin sakin, huzurlu ve iyi üniversitesine sahip bir il. Bugünden itibaren sizler bizim misafirimizsiniz. Umuyorum üniversite hayatı bittikten sonra da Muğla’ya yaşamaya devam edeceksiniz veya Muğla’nın bir fahri hemşerisi görevini üstleneceksiniz” dedi.

Vali Vekili Fethi Özdemir de öğrencilerin artık kendilerinin bir parçası olacağını söyledi.

Öğrencilere yardımcı olunması amacıyla Valilik, İl Emniyet Müdürlüğü, belediye ve üniversite tarafından bir danışma standı kuruldu. Şehri tanıtan broşürler dağıtılırken, stant görevlilerinden burs ve barınma imkanlarıyla ilgili bilgiler verildi. Öğrenci ile ailelerine çay, kek, simit, meyve suyu ve su ikram edildi. Öğrenciler daha sonra da ücretsiz olarak minibüsle üniversite yerleşkesine götürüldü.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest