sehit-binbasi-cesurun-cenazesiVan’ın Çaldıran İlçesi’nde şehit olan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kıvanç Cesur, memleketi Muğla’da, yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı. Baba evinin önündeki törenden sonra şehit binbaşının cenazesi, İnönü Caddesi üzerindeki Kurşunlu Cami’ne götürüldü. Camide şehit Binbaşı Kıvanç Cesur’un emekli öğretmen annesi Feriştah Cesur, emekli öğretmen baba Remzi Cesur, hemşire eşi Seda Cesur, kentte doktor ağabeyi Volkan Cesur taziyeleri kabul etti.

Acılı aileyi, cami meydanını dolduran vatandaşların yanı sıra Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Muğla Valisi Amir Çiçek, CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, AK Parti Milletvekilleri Nihat Öztürk, CHP Milletvekilleri Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan ve siyasi parti temsilcileri, askerler yalnız bırakmadı.

sehit-binbasi-kivanc-cesur-cenazeDemir Alp Babasının Tabutu Başında Nöbet Tutan Askeri Taklit Etti

Cenaze töreni öncesinde şehit binbaşının 1.5 yaşındaki oğlu Demir Alp Cesur, tabutun yanında ve meydanda yaşananlardan habersiz oynadı. Bu durum; hem yakınlarını, hem de töreni katılanları hüzne boğdu. Küçük Demir Alp, babasının tabutu başında saygı nöbeti tutan askerlerin de taklidini yaptı, onlar gibi yürüdü. Anne Feriştah Cesur, meydanın çevresine asılı oğlunun fotoğraflarını görünce, “Her yerde oğlumun resmi var. Muğla’nın her yerinde asmışlar. Annesinin bir tanesi” dedi.

Şehit eşi Seda Cesur da, kendisine başsağlığı dileğinde bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye, “İnşallah Türkiye’de, her şey düzene girer” dedi.

kivanc-cesurun-cenazesi-(3)Şehit Binbaşı Kıvanç Cesur için ikindi namazı sonrasında cenaze namazı kılındı. Şehit binbaşının tabutu silah arkadaşlarının omuzlarında İnönü Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na kadar taşındı. Bu anlarda anne Feriştah Cesur, tabutun hemen arkasından hiç ayrılmayıp, elleriyle tabuta dokundu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de, şehit babası Remzi Cesur’un elinden tuttu. Şehidin cenazesi taşındığı sırada vatandaşların da gözyaşı döktükleri görüldü. Şehit binbaşı Kıvanç Cesur’un cenazesi, Muğla Yenişehir Mezarlığı’ndaki şehitlikte toprağa verildi.

Son Kez Eşini Aramış

Kıvanç Cesur’un şehit olmadan önce yaşadıklarını da arkadaşları anlattı. PKK’lı teröristlerin kivanc-cesurun-cenazesi-(4)TIR’ları ateşe vermesinden sonra yola çıkan şehit binbaşının eşi Seda Cesur’u telefonla aradığı ve operasyona çıktığı bilgisini verdiği öğrenildi. Şehit Binbaşı Kıvanç Cesur’un eşine, “Operasyona çıkıyorum. Telefonu açamazsam merak etme” diye son sözlerini söylediği aktarıldı. Şehit binbaşının ayrıca geçen ekim ayında izne geldiği Muğla’da görüştüğü arkadaşları ve yakınlarından helallik aldığı öğrenildi. Şehit binbaşının ayrıca iki yıldır Çaldıran’da görev yaptığı, geçen Cuma günü ise tayininin Bartın’a çıktığını öğrendiği arkadaşları tarafından ifade edildi.

Binbaşı Cesur’un Cenazesi Gözyaşı ve Alkışlarla Karşılandı

Van’ın Çaldıran ile Ağrı’nın Doğubayazıt ilçeleri arasında Tendürek Dağı Soğuksu kivanc-cesurun-cenazesi-(1)bölgesinde PKK’lı teröristlerin yola tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesiyle Çaldıran İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kıvanç Cesur ve yanındaki 5 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı. Binbaşı Kıvanç Cesur’un cenazesi, Van’daki törenin ardından memleketi Muğla’ya gönderildi. Havayoluyla Milas – Bodrum Havalimanı’na getirilen Şehit Binbaşı Kıvanç Cesur’un cenazesi, daha sonra Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’deki Emir Beyazıt Mahallesi’ndeki baba evinin önüne getirildi. Burada askerlerin omuzlarında bir süre taşıdığı şehit binbaşının cenazesi, daha sonra baba evinini önünde kurulan masaya konuldu. Oğlunun cenazesini bekleyen anne Feriştah Cesur, tabutu elini açarak karşıladı. Ardından gözyaşı döküp cenazeye sarıldı.

kivanc-cesurun-cenazesi-(2)Eşiyle aynı uçakta Muğla’ye gelen Seda Cesur ise 1.5 yaşındaki oğlu Demir Alp Cesur’u, görevlilerin isteğine rağmen bir an olsun kucağından indirmedi. Sık sık eşinin tabutunu öpen ve fotoğrafını okşayan Seda Cesur, kucağındaki oğluna da babasının fotoğrafını ve tabutunu gösterdi. Yaşananları anlamaya çalışan küçük Demir Alp ise babasının cenazesine ve fotoğrafına dokunup çevresini izledi. Burada şehit asker için Kuran okunmasından ve dua edilmesinden sonra cenazesi, tören için İnönü Caddesi’ndeki Kurşunlu Cami’ne götürüldü. Şehit binbaşının cenazesi, yol boyunca Türk bayrakları asılı ev ve iş yerinden çıkan vatandaşlar tarafından gözyaşı ve alkışlarla karşılandı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest