orman-yanginlari-icin-marmariste-kesif-ucusu-(4)Orman Genel Müdürlüğü’nün Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü’ne tahsis ettiği yangın söndürme helikopteri göreve başladı. Marmaris Orman İşletme Müdürü Hakan Zeybek, kentin mülki amirleri ve basın mensuplarıyla birlikte sorumluluk sahasındaki ormanlık alanlarda helikopterle keşif uçuşu yaptı.

Marmaris Orman İşletme Müdürü Hakan Zeybek, Genel Müdürlüğün kendilerine gönderdiği helikopterle basın mensuplarıyla ormanlık alanları gezdi. Zeybek, çeşitli zamanlarda farklı bölgelerde çıkan yangınlar sonrası yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Helikopterin orman yangınlarının söndürülmesinde önemli bir etken olduğunu ifade eden Hakan Zeybek şöyle dedi:

“Muğla, coğrafi yapı olarak yüzde 68′i ormanlarla kaplı bir alan. Zaman zaman yangın işçilerinin ve arazözlerin giremediği ormanlık alanlar havadan müdahaleyle söndürülüyor. Hava müdahalesinde helikopter ve uçaklar orman yangınının önlenmesinde çok büyük rol oynuyor. Helikopterler göletlerden 3- 4 dakikada bir sorti yapabiliyor. Bu da orman yangının büyümesini engelliyor. Şu an bir helikopter, 150 yangın işçisi, 10 arazöz, 5 su tankeri, 5 ilk müdahale aracı ve teknik personelimizle birlikte sezona hazırız.”

“İhbar edin” Çağrısı

Marmaris ve çevresinin orman yangınları açısından hassas bir bölge olduğuna dikkati çeken Hakan Zeybek, vatandaşları yangınlar konusunda duyarlı olmaları ve küçük bir duman bile görseler Alo 177 Hattı’nı aramaları konusunda uyardı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest