6 Aydır Kurulun Kararı Bekleniyor…

Ortakent-Yahşi beldesinde köy içerisinden geçen karayolu güzergahının değiştirilmesi için Karayolları ve Belediye tarafından başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Karayolları Bölge Müdürlüğünün Bodrum -Turgutreis karayolu çalışmaları kapsamında belirlediği güzergahın değişmesi gündemde. Ortakent bölgesinde çok sayıda kazanın meydana gelmesi nedeniyle vatandaşlar belde içerisinden geçen karayolu güzergahının değiştirilmesini istiyorlar.

Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz yaptığı açıklamada yolun güzergahının değişmesi için başvurularda bulunduklarını belirterek, “Biz göreve geldiğimizde ihale yapılmıştı. Süreç halen devam ediyor, ancak bu ihaleye esas olan proje kapsamında Ortakent merkezden geçen yolun her iki tarafındaki dükkanlar ve otantik yapıyı yıkarak geçtiğini gördük. Karayolları Bölge Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerde, alternatif güzergah uygulama teklifi götürdüm kendilerine, sağ olsunlar kendileri de kabul ettiler. Bir alternatif güzergah önerdik, onaylandı. Bölgeyle ilgili bir plan yapma gereği doğdu, onu yaptık, meclisimizden geçirdik. Şu anda karayolunun geçtiği bölgede, 3. derece doğal sitler olduğu için yaptığımız imar planının belli bölgelerini Türkiye Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na onaya götürdük, onay bekliyor. Önümüzdeki günlerde olacağı haberini aldık.” dedi.

Yol güzergahının neden değişmesi gerektiği konusundaki soruyu ise Başkan Şahbaz, “Ortakent yarımadanın en eski yerleşim yerlerinden birisi. Merkezinden geçecek olan 30 metrelik bir yol, bence buradaki yerleşimi ikiye bölecek. Buradaki yol araçların çok hızlı seyretmesini sağlayacak ve buradaki sosyal hayata zarar verecek. Beldemizden geçecek olan yolun buraya zarar vermemesi için böyle bir şey düşündük. Bu nedenle yolun merkezden değil de kenardan geçmesini istedik” şeklinde yanıtladı.

Bölgede meydana gelen çok sayıda yaralamalı ve ölümlü kazalara dikkat çeken Şahbaz, “Merkezden geçen yol daha bu haldeyken bile son 10 yıl içerisinde yoldaki can kaybımız 20. Bu yıl bir kişiyi daha kaybettik, maalesef karşıdan karşıya geçerken araç çarptı. Yol biraz daha genişledikten sonra araçlar daha hızlı hareket edecek hayatın emniyeti açısından bu yolun da buradan kalkması bir gerçek” ifadelerini kullandı.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest