osman-gurunMuğla’da, Büyükşehir Belediyesi ve Ziraat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi tarafından geniş bir katılımla bu yıl ilk kez “Tarım Bitkisel Üretim, Arıcılık ve Su Ürünleri” konulu sempozyum düzenlendi.

CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün ev sahipliğinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyuma Muğla Valisi Amir Çiçek, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Ziraat Mühendisleri Odası Muğla Şube Başkanı Uluhan Korkut, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, sempozyumun açılışındaki konuşmasında, “Muğla, dışarıdan bakıldığında turizmde söz sahibi 13 ilçesi, doğal güzellikleri ile bir turizm kenti olarak bilinir ve turizmin Muğla’da başat sektör olduğu zannedilir. Oysa Muğla ekonomisinde tarım gelirleri turizm gelirlerinden daha fazladır. Muğla ürün çeşitliliği, verimli toprakları ve sadece Muğla’ya özgü ürünleri ile Türkiye ekonomisine de büyük girdi sağlar. Turizm en küçük siyasi ve olumsuz gelişmede dalgalanma ve gerileme yaşanan bir sektör. Tarımda, tarım politikalarındaki planlama eksikliği, üretim, tüketim ilişkisinin değerlendirilememesi, üreticinin bilgilendirilmemesi, geleneksel yöntemlerle üretime devam edilmesi, tarım arazilerinin korunmaması gibi sorunların giderilerek ülkemizde ve Muğla’mızda tarımı gelişmesine katkı sağlayacak çözümleri üretebilmeliyiz. Muğla’nın yüzde 68′i orman, yüzde 17′si 2 milyon 294 bin 334 dekarı da tarım alanıdır. Bu alan içinde katma değeri yüksek daha fazla ürün yetiştirebilmek, tarımdaki mevcut sorunları çözebilmek ve Muğla’da kırsal kalkınmaya destek olabilmek için belediye olarak üreticilerimize birçok alanda destek sağladık ve sağlıyoruz” dedi.

Muğla’da narenciyeden, bademe, çam balından zeytin ve zeytinyağına, su ürünlerinden sığla yağına kadar birçok alanda üreticiye sahip çıkılması gerektiğini savunan Başkan Gürün, “Üreten bir Muğla ve Türkiye yaratmalıyız. Kırsal kalkınmayı sağladığımızda kırsaldan kente göçü durdurur hatta altyapı ve olanakların iyileşmesi ile kentten kırsala göçü sağlayabiliriz” diye konuştu.

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Muğla’da nüfusun altıda birinin tarımla uğraştığını, tarımın ekonomik olarak turizmin hemen önünde çok önemli bir geçim kaynağı olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin tarım alanında çok önemli çalışmalar yaptığını hatırlatan Demir, vatandaşların en büyük sorunlarından birinin geçinmek olduğunu, tarıma önem vererek vatandaşlar için istihdam yaratılabileceğini belirtti.

Vali Amir Çiçek de Muğla’nın tarımıyla, turizmiyle, madenleriyle önemli bir kent olduğunu, ülkemizde ve Muğla’da tarımda gelişmeyi çiftçiyi bilgilendirerek, tarım arazilerini koruyarak ve üreticilere toprağını tekrar sevdirerek sağlayabileceklerini söyledi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest