ozbek-kizi-musluman-olup-safiye-ismini-aldi_Bodrum’da yaşayan ve annesi tarafından Hırıstiyan olarak yetiştirilen Özbekistan uyruklu 25 yaşındaki Saodat Khashimova, Müslüman olup ‘Safiye’ adını aldı.

Çalışmak için 7 ay önce Türkiye’ye gelen Saodat Khashimova, Bodrum’da oto kiralama işi yapan Şevki Demir ile bir arkadaş ortamında tanıştı. İkilinin 6 aylık arkadaşlıkları aşka dönüştü. Genç çift, nişanlandı. Bu arada bir süredir Müslüman olmayı düşünen Khashimova, durumu nişanlısı Demir’e açtı. Birlikte Bodrum İlçe Müftülüğü’ne gidip, başvuruda bulundular. Gerekli belgeleri temin eden Khashimova, Bodrum İlçe Müftülüğü’ndeki ihtida töreniyle Kelime-i Şehadet getirip, Müslüman oldu. Müftü Dr. Ali Ünal, ‘Safiye’ adını seçen Khashimova bazı önerilerde bulunup, İslam dini ile ilgili bilgiler verdi. Müftü Ünal’ın ihtida belgesini verip, Rusça mealli Kuran-ı Kerim hediye ettiği Safiye Khashimova, İslam dinini biliyorum. Ama daha iyi öğrenip, yaşayacağım” dedi.

Uzun bir süredir Müslüman olmak istediğini anlatan Safiye Khashimova “Müslümanlığı biliyorum. Okudum, araştırdım. Zaten babam Müslüman’dı. Annem beni küçükken Hıristiyan yapmış. Ama artık büyüdüm ve kendi irademle Müslüman oldum” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest