pedasa-festivali-bodrum-4Bodrum’da bu yıl 21′incisi düzenlenen Pedasa Festivali’nin açılışı, Dünya Sanat Günü etkinlikleriyle birleştirilince renkli anlara sahne oldu.

Bodrum Belediyesi tarafından, Leleg Uygarlığı Pedasa Koruma ve Yaşatma Derneği ile Bodrum Kent Konseyi’nin katkılarıyla düzenlenen Pedasa Festivali’nin 21′incisi başladı. 15-17 Nisan tarihlerinde yapılan festivalin açılışına katılanlar, Antik Çağ’da yaşamış Lelegler’in şehirlerinden biri olan bugün Konacık Mahallesi sınırlarındaki Pedasa Kenti’nin kalıntılarında, Pedasa Kalesi’nin bulunduğu bölgede bir araya geldi. Festivalin açılış etkinliğine BODRUMART’ın destek verdiği 15 Nisan Dünya Sanat Günü kutlaması da dahil edildi. Bu kapsamda, ilk ve ortaokul öğrencilerinden oluşan bir grup “Dünya’yı savaş değil, sanat kurtarır” sloganıyla seramik çalışması yaptı. “Antik Vuruşlar” adı ile Ada Çayı Erbane Grubu bir gösteri sundu. Grubun ritmik dinletisi büyük beğeni topladı. Pedasa Kalesi’ne yürüyüş yapıldı.

Konuşma yapan Leleg Uygarlığı Pedasa Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Mehmet Melengeç, yıllar önce küçük çaplı başladıkları etkinliğin giderek büyüdüğünü söyledi. Melengeç, “Bu festivalimiz içeriğinde yer alan programla gelenek ve göreneklerimizin yaşatılmasının yanı sıra, tarihimize, sanata, kültüre sahip çıkıyoruz. Bu festival, burada kaçak kazıların önüne geçilmesinde de büyük etken oldu” dedi. Festival sürecinde çeşitli sergiler, müzik dinletileri, yarışmalar, Tarihi Leleg Yolu yürüyüşü gibi etkinlikler yapılacak” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest