piknikcilerin-kirlettigi-koyu-hukumluler-temizlediFethiye’de denetimli serbestlik kapsamında takibi yapılan 30 hükümlü Büyük Boncuklu Koyu’nda çevre temizliği yaptı. Yaklaşık 1 saat süren çalışmada kamyonet kasası dolusu çöp toplandı.

Fethiye Kaymakamlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Fethiye Turizm Tanıtım Kültür Çevre ve Eğitim Vakfı ile Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) işbirliğinde ‘Temiz Plaj, Temiz Çevre İçin Biz de Varız Projesi’ başlatıldı. Proje kapsamında Büyük Boncuklu Koyu’na gelen 30 hükümlü eldiven giyip maske takarak temizliğe başladı.

Koydaki çöplerin ‘Çevreni temiz tut, geleceğini koru’ yazılı tabelanın çevresinde yoğunlaşması dikkati çekerken, 1 saat süren çalışma sonucu 1 kamyonet kasası dolusu çöp toplandı.

‘TURİZMİN EN BÜYÜK SORUNU KİRLİLİK’

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık da koya gelerek projeye destek verdi. Turizmin en büyük sıkıntılarından birinin kirlilik olduğunu anlatan Kaymakam Çalık, vatandaşlara uyarılarda bulundu. İnsanların gelecek nesilleri de düşünerek çevreyi temiz kullanmaları gerektiğini belirten Kaymakam Çalık, “Çevreyi bozmadan, kirletmeden, kullanalım. Doğayı yaratıldığı gibi bırakırsak en faydalı hali o olacaktır” dedi.

‘ÇEVRE BİLİNCİ OLUŞTURMAK’

Denetimli Serbestlik Kanunu hükümleri kapsamında takibi yapılan hükümlülerde çevre duyarlılığı oluşturmayı amaçladıklarını aktaran Başsavcı Veli San da “Koyu temizlemek bizim için önemliydi. Ancak asıl önemli olan, hükümlülerimizde çevre bilinci oluşturmak. Bundan sonraki yaşamlarında çevreyi kirletmeme, çevreyi temiz tutmak adına hükümlülere bir şeyler kazandırabilirsek, çevredeki insanlara bilinç kazandırabilirsek, projemiz başarılı olmuş demektir” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest