dalamanda-yoruk-yuruyusu-(3)Muğla’nın Dalaman ilçesinde düzenlenen 2′nci Tarım ve Turizm Festivali, Yörük yürüyüşü ile başladı.

Dalaman 2′nci Tarım ve Turizm Festivali kapsamında ilçe merkezinden başlayan Yörük yürüyüşü Gürsu ve Pırnaz’a kadar 60 kilometreyi kapsayacak. Etkinliğe Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek, Garnizon Komutanı Hava Kıdemli Albay Murat Selçuk Çol, CHP’li Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, Ortaca Belediye Başkan Vekili Mehmet Ali Avcı, çok sayıda Yörük katıldı. Dalaman Yörük Obaları Derneği Başkanı Kadriye Efe, birlik ve beraberliği pekiştirmeyi amaçladıklarını söyleyerek Yörük Türkmen Birliği’nin kurulduğunu anlattı. Seslerini her fırsatta duyuracaklarını dile getiren Efe, “Ülkemizin içinde olduğu bu durum karşısında artık birlik ve beraberlik zamanı. Vatan diyoruz, bayrak diyoruz, birliktelik diyoruz. Kadın erkek ayrımı yapmıyoruz” dedi.

Türkiye’nin her ilinden Yörüklerin Dalaman’a geldiğini anlatan Dalaman Belediye Başkanı Şaşmaz ise “Devesiyle, keçisiyle, oğlağıyla ve bıdığıyla hepsi bir Dalaman’da. Hep birlikte Pırnaz Yaylası’na doğal olarak göçmüş olacağız” diye konuştu. Kaymakam Yılmaz Şimşek, Yörük kültüründe bulunan göç etkinliğinin sembolik olarak başlatıldığını ve değişik etkinlikler ile bir hafta süreceğini açıkladı.

Festivalin 22 Mayıs’ta sona ereceği bildirildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest