marmariste-cumhurbaskaninin-kaldigi-otele-saldiran-11-darbeci-asker-adliyede-2--yeniden_Marmaris’te, darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele saldırı düzenleyen askerlerden, geçen 31 Temmuz’da yakalanan ve o günden beri gözaltında tutulan 11′i, bugün Muğla Adliyesi’ne sevk edildi. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda tabur komutanı olan Binbaşı Şükrü Seymen’in aralarında bulunduğu darbeci askerlerin adliyeye çıkarılışı sırasında kendilerinden emin tavırları dikkat çekti.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki bir grup askerin 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele saldıran 37 kişilik tim, başarılı olamayarak kaçtı. Bu darbeci askerlerden aralarında Çiğli Ana Jet Üssü’nün imamı “Paşa” lakaplı Astsubay Zekeriya Kuzu’nun da bulunduğu 25′i daha önce çeşitli tarihlerde yakalandı. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda tabur komutanı olan Binbaşı Şükrü marmariste-cumhurbaskaninin-kaldigi-otele-saldiran-11-darbeci-asker-adliyede-2--yeniden_1Seymen’in, daha önce birlikte görev yaptığı askerlerden seçtiği Yüzbaşılar İsmail Yiğit, Mustafa Serdar Özay, Muammer Gözübüyük, Ergün Şahin, Bahadır Sagun, Mehmet Öztürk, Burkay Karatepe, Üsteğmenler Murat Köse, Mehmet Demir, Enes Yılmaz, Teğmen Muhammet Burak İpek’in yakalanması için de operasyonlar aralıksız devam etti.

Jandarma komando tugayından, polis özel harekat timleri ile Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan bir tabur asker, 12 kaçağı yakalamak için 16 gün boyunca arama- tarama faaliyeti yürüttü. 31 Temmuz gecesi saat 21.30 sıralarında, Ula İlçesi Şirinköy’den geldi. Jandarmayı arayan Üzeyir Çalca, domuz avına giderken kamuflajlı darbeci firari askerleri gördüğü ihbarında bulundu. marmariste-cumhurbaskaninin-kaldigi-otele-saldiran-11-darbeci-asker-adliyede-2--yeniden_2Çalca’nın verdiği eşkal bilgilerinin firari askerlere uyması üzerine bölgeye çok sayıda komando birliği ile özel harekat timleri kaydırıldı. Hava destekli sürdürülen operasyonda, ilk olarak 10 dakikalık uyarı atışının ardından darbeci askerlerden 9′u saldırı düzenlenen Grand Yazıcı Otel’den 27 kilometre mesafede birarada yakalandı. Darbeci askerlerden Mustafa Serdar Özay ve Muammer Gözüyübük de sabah saatlerinde aynı bölgede yakalandı.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde 16 gündür gözaltında tutulan darbeci askerler, ilk olarak bugün sabah saatlerinde Komiser Hamdi Bey Polis Merkezi’ne götürüldü. Burada Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden getirilen üç doktor tarafından sağlık marmariste-cumhurbaskaninin-kaldigi-otele-saldiran-11-darbeci-asker-adliyede-2--yeniden_92kontrolünden geçirilen darbeci askerler, Muğla Adliyesi’ne götürüldü. Geniş güvenlik önlemi alınırken, darbeci askerlerin yakınları da adliye önünde bekledi. Adliye girişi güvenlik amacıyla bariyerle kapatılırken, 09.00′da adliyeye getirilen 11 darbeci asker, savcılığa sevk edildi. Darbeci askerlerin rahat tavırları dikkat çekti.

Son firari darbeci askerler Yüzbaşı Burkay Karatepe’nin ise 16 Temmuz sabahı sivil giysiler içerisinde bölgeye terk ettiği sanılırken yakalanması için 81 ilin valiliklerine yazı gönderilmişti.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest