akut-fethiye-ekibi-operasyonlar-(1)Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde 2010 yılında kurulan Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Fethiye Ekibi, 87 operasyonda 66 insanın hayatını kurtarırken, 17 keçi, 2 deniz kaplumbağası ve 1 martının telef olmasını önledi.

Fethiye’de 2008 yılında başlanan çalışmalar 25 Haziran 2010′da tamamlanarak, resmi olarak kurulan AKUT Fethiye Ekibi, zor durumdaki canlıların yardımına koşuyor. Bugüne kadar gerçekleştirdiği 87 arama kurtarma operasyonunda 66 insanın hayatını kurtaran ekip, 17 keçi, 2 deniz kaplumbağası ve 1 martının telef olmasını önledi.

23 Bin Öğrenciye Afet Semineri

Paraşüt kazaları, ormanda kaybolma, sel baskını, kanala düşme ve trafik kazaları başta olmak üzere birçok olaya müdahale eden ekip, hayat kurtarmanın yanında eğitim faaliyetleri de yürütüyor. Muğla’nın Fethiye, Seydikemer, Dalaman ve Ortaca ilçeleriyle Antalya’nın Kaş İlçesi’ndeki 118 okulda afet bilinçlendirme semineri veren ekip, yaklaşık 23 bin öğrenciye ulaşmayı başardı.

Ekipman İhtiyacı Bağışlarla Karşılanıyor

Çeşitli meslek gruplarından 25 kişinin gönüllülük esasıyla yer aldığı ekip, arama kurtarma çalışmalarında kullandığı ekipman ihtiyacını ise toplanan bağışlarla karşılamaya çalışıyor. Fethiye Belediyesi, AFAD, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Fethiye Lions, Fethiye Rotary ve Ölüdeniz Rotary kulüpleriyle işbirliği yapan ekip, bu kurumlardan destek görüyor. Bölgede düzenlenen festival ve kermeslere stant kurarak katılan ekip, Fethiye’de kurulan 2′nci el pazarında ürün satarak gelir elde etmeye çalışıyor.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest