gumusluk-toprakta-muzik-1Rus piyanist Ilya Kondratiev, Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali merkezindeki Toprak Ev Piyano Konserleri serisinde sahneye çıktı.

Bu yıl festival kapsamında ilk defa düzenlenmeye başlanan butik konserler, sanatseverler tarafından büyük ilgi görüyor. Festivalin Koyunbaba Antik Taş Ocağındaki ana sahnesinde bir önceki gün Türk piyanist Emre Yavuz’la birlikte seyirci önüne çıkan Ilya Kondratiev, sergiledikleri düet performansıyla büyük beğeni toplamıştı.

Ilya Kondratiev, Denizbank ana sponsorluğunda devam eden festivalin Toprak Ev sahnesinde ilk olarak Joseph Haydn’ın, “Mi bemol Majör sonat”ından 1. Allegro, 2. Adagio ve 3. Finale-Presto adlı bölümleri seslendirdi. Rus piyanist, Toprak Ev’de verdiği resitalde daha sonra Ella Milch Sheriff’ten “Reflections on love” (2013); Sergei Prokofiev’den, “Romeo ve Juliet, Op. 75”den “Friar Laurence”, “Mercutio”, “Farewell” ve son olarak Franz Liszt’ten, “Si minör Sonat S.178” adlı yapıtı seslendirdi. Sanatçı, izleyicinin isteği üzerine bir de bis gerçekleştirdi.

Programın sonunda Toprak Ev’i dolduran çok sayıdaki klasik müziksever Kondratiev’i ayakta alkışladı. Sanatçı konser sonrasında CD’lerini imzaladı.

gumusluk-toprakta-muzikGülsin Onay Üzüntülerini Dile Getirdi

Konser öncesinde bir konuşma yapan festivalin sanat danışmanı Piyanist Gülsin Onay, ülkede son yaşanan gelişmeler karşısında Festival ailesi olarak çok sarsıldıklarını ve üzüldüklerini dile getirdi. Sanatın, yüzyıllardır insanlığı birleştiren, toplumlar arası kurulacak köprünün en güçlü yapı taşı olduğuna değinen Gülsin Onay, “Bizler, yeryüzünde yaşanacak her türlü olumsuzluk karşısında sanatın yine de üretilmesine ve paylaşılmasına inanıyoruz. Sanat, bir ülkenin yüksek uygarlık düzeyine ulaşması için en gerekli unsurlardan biridir. Tüm bu fikirler ışığında festivalimizi sürdürmenin en doğru karar olduğuna karar verdik” şeklinde konuştu.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest