sagalassos-antik-kentini-bodrumda-tanitti_Arkeolog-Yazar Nezih Başgelen, tarihi eserlerin toplumla buluşturulması gerektiğini belirtip, Burdur’daki Sagalassos Antik Kenti’ni Muğla’nın Bodrum ilçesinde tanıttı.

Bodrum’daki Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü Orhan Kemal Meydanı’nda Sagalassos Antik Kenti’ndeki kazı ve kurtarma çalışmalarıyla ilgili konferans düzenlendi. Yaklaşık 200 kişinin izlediği konferansa Arkeolog ve Yazar Nezih Başgelen, konuşmacı olarak katıldı. Sinevizyon eşliğinde Sagalassos Antik Kenti’ndeki çalışmalar hakkında bilgi veren Başgelen, “Yaşadığımız coğrafya insanlığın en eski evrelerinden itibaren çok önemli yerleşimlere sahne olmuş. Özellikle Psidya Bölgesi, Anadolu’nun dağlık ve dağlık olduğu kadar da çok ilginç yerleşimlerine sahne olmuştur. Göller yöresinin önemli bir kısımını kapsıyor. Bu bölgenin son yıllarda dünya çapında öne çıkan en önemli antik kentlerinden biri de Sagalassos” dedi.

38 yıldır yaşadığı bölgenin zenginliklerini toplumla buluşturmak gibi bir misyon edindiğini belirten Başgelen, “Sagalassos Antik Kenti’nin kazı başkanı ya da üyesi değilim. Ancak, daha ilk araştırmalarından itibaren bütün çalışmaları yakından izleyen, kazı sempozyumlarında bütün safahatı en yakınından kayda geçmiş bir editörüm. Bu nedenle de Sagalassos’u ilk seyyahların geldiği dönemden günümüze kadar nereden nereye geldiği konusunda bilgileri izleyicilere aktarıyorum. Burdur, sarp dağların çevrelediği geniş ve sulak ovalarıyla salt çağdaş Anadolu’nun değil, antik çağların da önemli yerleşim alanlarından biridir. Gerçekten de şu ya da bu biçimde örgütlenmiş ilk yerleşimci topluluklardan, gösterişli sütunlarla bezenmiş geniş meydanlara sahip görkemli kentlere değin farklı süreçlere tanıklık eden Burdur kültür tarihi, Anadolu arkeolojisinde hatırı sayılır bir yere sahiptir. Burdur Antalya bölgesinde Aspendos hariç Sagalassos ve Termessos Psidia bölgesinin dağ kentleridir. Hem doğal zenginliği hem de arkeolojik kalıntıları ile muhteşem bir bütünlük oluşturur. Bunların yanında Aspendos’u da görmek bir ayrıcalıktır. Bizim için önemli olan bir avuç insanın değil toplumun tamamına yakınının bu değerlerimizi, varlıklarımızı bilmesi, bilincinde olması. Tarihi eserlerin toplumla buluşturulması gerekir. Birçok köyde ve ilçede yaşayanlar 200 metre ilerideki tarihi eserden habersiz. Bu herkesin sorunu ve ayıbı. Bir avuç insanın tarihi bilmesine son vermeliyiz” dedi.

Söyleşi sonrası gelen izleyicilerin sorularını da cevaplayan Başgelen, ardından kitaplarını imzaladı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest