sanat-elcileri_2Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu iki genç kız, Muğla’nın Datça İlçesi’nde açtıkları mini atölyede her yaştan insana resim sanatını sevdiriyor.

Antalya’da birlikte kurdukları Spontane Art’ın yanı sıra özel bir kolejde resim öğretmenliği yapan Yeliz Abatay (29) ve Saliha Öztürk (25), Datça’nın AKTUR Tatil Sitesi içinde açtıkları atölyede, unutulmaya yüz tutan geleneksel Türk sanatlarından ebru başta olmak üzere, karakalem ve yağlı boya resim, akrilik, mozaik ve geçici dövme gibi çalışmaları meraklılarına uygulamalı olarak öğretiyor. Her gün 7′den 70′e onlarca kişinin uğradığı mini atölye ise, Datçalı sanatseverlerin ilgi odağı haline geldi.

Datça’da gördükleri ilgiden memnun olduklarını ifade eden Yeliz Abatay, “İnsanların, içinde olan yeteneği ortaya çıkarmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Resmi herkesin yapabileceğini ispatlamak istiyoruz. Herkes resim yapabilir. Özellikle küçük yaşta çocuklar, bir iki saatlik sanat-elcileri_3eğitimler sayesinde, ebru sanatından çok güzel örnekler ortaya koyabiliyorlar. Çocukların yaratıcılığını serbest bırakmak gerekiyor. Burada ebru ya da resim eğitimi alan her çocuğun ileride bir sanatçı olacağını söyleyemeyiz. Ancak sanat ile tanışmaları, sanatsal bakışı idrak edebilmeleri, onların gelecekteki yaşamlarını olumlu yönde etkileyecektir. Sanatın dışında herhangi bir meslek ile uğraşıyor bile olsa, küçük yaşta sanatla tanışan bir insan, üstünkörü bir çalışma yerine mükemmele ulaşacaktır” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest