fethiyenin-kahramanlari-(2)Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde gazeteci Mustafa Uslan tarafından hazırlanan “Fethiye’nin Kahramanları” adlı kitap, 70 şehit ve gazinin savaş anılarını okuyucuyla buluşturuyor.

Fethiye ve Seydikemer’den Balkan Savaşları, 1′inci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’na katılan 70 şehit ve gazinin savaş öykülerini derlemek için yola çıkan gazeteci Mustafa Uslan, 1 yıllık araştırma sonucu edindiği bilgileri kitapta topladı. Çoğu hayatta olmayan gazilerin çocukları ve yakın akrabalarını birinci ağızdan dinleyen Uslan, savaş öykülerini “Fethiye’nin Kahramanları” adlı kitabında anlattı. 190 sayfalık kitap, 70 ayrı bölümden oluşurken gazi ve şehitlerin aile yaşantısı hakkında bilgiler vererek başlayan öyküler, askerlerin ağzından savaş sırasında yaşananları anlatıyor.

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Mesleki Eğitim Merkezi önündeki kermeste kitaplarını imzalayan Mustafa Uslan, 1 yıl süresince 300 gazi ve şehit yakınını dinleyerek derlediği öyküleri kitapta topladığını söyledi. Yaşanmış hazin hikayeleri dinlerken çoğu kez boğazının düğümlendiğini aktaran Uslan, “Çocuklarımız, savaş yıllarında yaşanan acılardan üzüntülerden habersiz. Bu vatanın nasıl savunulduğunu bilmek, üzerinde yaşadıkları toprağa olan bağlılıklarını bir kat daha arttıracaktır. Bu düşünceyle yola çıktık ve kitabı tamamladık. Ancak okuyanlar görecektir, bu kitapta her yaş grubundan insanın içinde uhde olacak, gözlerinden yaş akıtacak öyküler var” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest