Konacık beldesinde bulunan Pedasa harabeleri, her geçen gün biraz daha gün yüzüne çıkıyor. Bölgede yürütülen çalışmalar sonucunda yapılan düzenlemelerle Pedasa farklı bir ören yeri kimliğine kavuşuyor.

Yaklaşık 4 yıldır bölgede çalışan Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler son yapılan kazılarda tarihi açıdan oldukça önemli bulguları elde ettiklerini ifade ederek, “ Tarihi eser kaçakçıları tarafından talan edilmemiş bir tümülüs açtık geçtiğimiz günlerde. Bu tümülüse yaklaşık  20 kişi defnedilmiş. O döneme ait oldukça aydınlatıcı bulgulara ulaştık. Örneğin defnedilenlerden biri o dönemin savaşçılarından, yaklaşık 1.80 boyunda ve yapılan incelemelerde vücudunun oldukça yıprandığı ve çok stresli bir hayat yaşadığı bilgilerine ulaştık. Gömülerde mızraklar, bıçaklar gibi savaş aletlerini de bulduk. M.Ö. 900 yıllarına ait bir mezar burası,  Lelegler’in altın çağlarından birkaç yüzyıl önceye ait” dedi.

Bölgenin Atena Tapınağı kazısı ile biraz daha hareketlendiğini söyleyen Diler, “ Burada yaklaşık 4 yıldır çalışıyoruz. Önceki yıl, Atena Tapınağı kazısını gerçekleştirdik. Alt şehir ile ilgili yerleşmelerde çalışmalarımız var. Sivil yapılar ile iligi çalışmalarımız var” şeklinde konuştu.

Pedasa için arkeolojik ve bilimsel çalışmaların yanı sıra çevre düzenlemeleri de oldukça önemli. Pedasa Kalesi’ne çıkış ve iniş için yapılan merdivenler tamamlanırken, ziyaretçi merkezi restorasyonu sürüyor. Ziyaretçi merkezinin enerjisi için güneş enerjisi panelleri Rotary Kulüp desteği ile aktif hale getirilecek. Önümüzdeki dönemde ise Pedasa Kalesi’nin sur restorasyonunun tamamlanması planlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bütçelendirmeler yapılırken , Konacık Belediyesi ve Konkad da çalışmalara destek veriyor.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest