sehitleri-su-altinda-andilar-(3)Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle, “asker” ve “melek” kostümü giyerek deniz dibine tüpsüz dalan dalgıçlar, Türk bayrağı açıp, asker selamı vererek şehitleri andı.

Fethiye Körfezi’ne tekneyle 45 dakika mesafedeki Dalyan Deresi dalış bölgesine giden 10 kişilik dalış ekibi, şehit ve gazileri anmak için bir etkinlik düzenledi. Dalgıç ve sualtı rehberi 29 yaşındaki Önder Diktaş asker, uzman dalgıç 32 yaşındaki Serap Metintürk ise melek kostümü giyerek 5 metre derinliğe daldı. Tüpsüz dalış yapan dalgıçlar, suyun altında Türk bayrağı açtı. Diktaş’ın asker selamı verdiği etkinlikte, Metintürk ise tüm şehitlerin cennete kabul edildiğini anlatan “koruyucu melek” rolü yaptı. Sürüler halinde dalgıçların yanından geçen balıklar ilginç görüntüler oluştururken, mizansen dalış eğitmeni ve sualtı rehberi Aydın Tanal tarafından görüntülendi.

“Kostümleri özel olarak diktirdik”

Mizansen için 1 ay öncesinden hazırlıklara başladıklarını belirten Önder Diktaş, kostümleri bu dalış için özel olarak diktirdiklerini kaydetti. Bir hafta önce bir antrenman dalışı yaptıklarını anlatan Diktaş, sorunsuz şekilde mizanseni tamamlayarak şehit ve gazileri su altında da saygıyla andıklarını söyledi.

29 Ekim, 10 Kasım, 30 Ağustos gibi özel günlerde bu tür etkinlikler düzenlediklerini anlatan Serap Metintürk ise bugün de şehit ve gazileri anmak için etkinlik düzenlendiklerini söyledi. Şehitlerin öldüklerinde cennete gideceklerini temsil etmek için melek kostümüyle su altına indiğini aktaran Metintürk, tüm şehit ve gazileri saygıyla andıklarını kaydetti.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest