yamac-parasutuyle-ucan-tatilcinin-korkusu-(3)Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde, yükseklik korkusuna rağmen yamaç paraşütü pilotu 33 yaşındaki Abu Alay ile Babadağ’dan uçan bir tatilci, havada 20 dakika boyunca bağırıp, pilota yere inmesi için yalvardı. Tatilcinin korku dolu anları paraşüt kamerasına yansırken, Abu Alay’ın sosyal paylaşım sitesinde 30 saniyelik bölümünü yayınladığı görüntüler, izleyenleri kahkahaya boğdu.

İstanbul’dan Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesi’ne gelen bir tatilci, yamaç paraşütüyle uçmak için dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi 1965 rakımlı Babadağ’ın zirvesine çıktı. Son hazırlıklarını yapan tatilci, yamaç paraşütü pilotu Abu Alay eşliğinde, 1700 metre pistinden tandem (ikili) atlayış yapmak için koşmaya başladı. Yamaç paraşütü kamerasına yansıyan o anlarda şunlar yaşandı:

Ayaklarının yerden kesilmesiyle korkusu yüzüne yansıyan tatilci, daha birkaç saniye geçmeden bağırmaya başladı. Aşağı bir türlü bakamayan, paraşütün kemerlerine sımsıkı tutunan tatilci, “Anne bu ne? Bayılıyorum. Abu Ağabey beni kurtar” haykırışlarıyla paraşüt pilotundan yardım istedi. Korkusu bir türlü geçmek bilmeyen tatilci, pilotun spiral (hızlı dönüş) hareketi sırasında ise adeta kendinden geçti. Haykırışları Ölüdeniz semalarında yankılanan tatilci, bu kez de, “Ağabey senin nasıl bir işin var. Yapma bunu. Yapma bayılıyorum. Ağabey ne olursun. Elini ayağını öpeyim yapma. Ne olursun yavaş yavaş indir beni” diye bağırdı. “Yahu ben ne işe düştüm? Ne için geldim buraya? Ağabey bulutların üzerindeyiz biz. Bir tane bez tutuyor beni” sözleriyle pişmanlığını dile getiren tatilci, bir ara gözlerini açıp 1500 metreden aşağı bakınca, ağlamaklı oldu.

yamac-parasutuyle-ucan-tatilcinin-korkusu-(1)Korkudan Sürekli Bağırdı

Bir kez daha hızlı dönüş hareketiyle bulutların içinden geçip alçalan paraşüt pilotu, sürekli bağıran ve “Bittim, içim geçti. Ciğer falan kalmadı” diye haykıran tatilciyi sakinleştirmeye çalıştı. Tatilcinin pilota tepkisi ise “Sıkıntı yok deme Abu Ağabey. Gözlerimi açmıyorum ağabey. Ne olur beni aşağı indir” diye oldu. Uçuşun son metrelerinde sakinleşen tatilci, yere indikten sonra bir daha kesinlikle yamaç paraşütüyle uçmayacağını söyledi. 20 dakikalık uçuş boyunca gözlerini açamayan ve sürekli bağırarak paraşüt pilotuna yere inmek için yalvaran tatilcinin bu anları, paraşüt kamerası tarafından kaydedildi. Yere indikten sonra bir süre oturduğu yerden kalkamayan tatilci, tatilini tamamladıktan sonra İstanbul’a döndü.

“Ölüdeniz’de İmana Gelen Adam”ı Anımsattı

İzleyenleri kahkahaya boğan görüntüler, 2011 yılında Mithat adlı bir tatilcinin gökyüzünde yaşadığı korku dolu anları anımsattı. “Ölüdeniz’de imana gelen adam” başlığıyla sanal ortamda izlenme rekorları kıran görüntüler, daha sonra birçok televizyon kanalında haber olmuştu. Paraşüt pilotu Alay’ın sosyal medya hesabından kısa bir bölümünü yayınladığı görüntüler “Ölüdeniz’de bir imana gelme vakası daha” yorumlarını beraberinde getirirken, kısa sürede paylaşım ve izlenme rekoru kırdı.

15 yıllık pilotluk kariyeri boyunca 10 binden fazla uçuş yaptığını belirten Abu Alay, hayatının en ilginç ve keyifli uçuşunu yaptığını söyledi. Tatilcinin kalkış için hazırlanırken son derece cesaretli göründüğünü ve güreşçi olduğunu söylediğini belirten Alay, kalkışın hemen ardından ise bağırmaya başladığını kaydetti. Etrafı görmesi için dönüşe başladığı sırada her şeyin kontrolden çıktığını anlatan Alay, “Çok bağırıyordu. Sakinleştirmeye çalışıyordum. Aşağılardan gitmemi söyledi. Ancak 1700 metreden 10 dakikada aşağı inemiyoruz. Sürekli omzundan tuttuğum için ellerimi bırakamadım. Havada yaşadığı korkuyu, görüntüleri izleyince anladım” dedi.

“Sanırım bir daha gelmeyecek”

İnişin ardından tatilcinin “Bir daha uçmam” dediğini belirten Alay, “Israrlarım üzerine ‘Belki olur’ dedi. Ancak sanırım bir daha gelmeyecek. Hızlı dönüşleri yolcuların etrafı izlemesi için yapıyoruz. Yaşananları yükseklik korkusuna bağlayabiliriz. Ancak kendi kafasında bir kere korkarak gelmiş bir insan, belki yenerim düşüncesiyle uçuyor. Olayla karşılaşıp, film koptu mu korkmaya devam ediyor. Onu durduramayız” diye konuştu. Yamaç paraşütünün çok güvenli bir spor olduğunu vurgulayan Alay, “Paraşütümüz açık şekilde havalanıyoruz. Rüzgara karşı uçup, iniyoruz. Tedbirli, sabırlı ve eğitimli uçuş yaptıktan sonra yamaç paraşütü bir bisikletten daha güvenlidir” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest