sinan-akcil-fethiyeÜlkemizde yaşayan down sendromlu, otizmli ve zihinsel engelli çocuklar ve gençlerle Fethiye’de bir araya gelen söz yazarı ve pop yıldızı Sinan Akçıl, onlar için bir şarkı sözü yapabileceğini ve özenle seçilmiş sözlerden elde edilecek geliri de yine onların yararına kullanmak istediğini söyledi.

Özel sporcuları Fethiye Ölüdeniz’deki yüzme şampiyonasında yalnız bırakmayan Sinan Akçıl, sporcuların ve ailelerinin keyifli zaman geçirmesine katkıda bulundu.

Böylesine önemli bir organizasyonu yerinde takip ettikleri için çok mutlu olduğunu dile getiren Akçıl, özel bireylerin toplumsal entegrasyonuyla ilgili tüm çalışmalara gönülden destek verdiklerini belirtirken kendisini davet eden ve bu projeye destek veren Sadettin Saran’a da teşekkür etti.

Özel Sporcular Spor Federasyonu Açık Deniz Yüzme Şampiyonası, Saran Group’un katkılarıyla ilk defa Fethiye – Ölüdeniz’de gerçekleştirilirken, Sinan Akçıl’ı yanlarında gören özel sporcuların mutlulukları yüzlerinden okunuyordu. Resim çekilmek için sabırsızlandılar, Sinan Akçıl’a dokunabilmek ona sarılabilmek için büyük bir heyecan yaşadılar.

Sinan Akçıl Özel Sporcularla Birlikte Şarkı Söyledi

Sinan Akçıl, amfi tiyatroda toplanan özel sporcularla birlikte şarkı söyledi. Ortalarına giren ünlü söz yazarı ve ses yorumcusu, kendisine eşlik eden çocuklarla çok keyifli dakikalar yaşadı.

“Bu sevgi karşılıksız bir sevgi”

Doğan Haber Ajansı’na (DHA) açıklamalarda bulunan Sinan Akçıl özel sporcular için yaptıklarını ve neler hissettiğini şöyle anlattı: “Onlarla olan birlikteliğimize destek demeyeyim de, kalpten bir sevgi oluştu. Düne kadar destek olarak düşünüyordum ama onları gördükten sonra, bu 2 günü yaşadıktan sonra, hakikaten aileden biri gibi hissettim kendimi. Böyle bir sevgi olamaz, karşılıksız sevgi.”

“Ne hissediyorlarsa direkt yüzüne söylüyorlar”

Hissettiklerini direkt yüzüne söylemeleri… böyle bir doğallık böyle bir tatlılık yok. Özellikle Deniz’i kardeşim olarak benimsedim, telefonlarımızı aldık. Mümkün olduğunca görüşeceğim. İnşallah farkındalık öyle bir artar ki Avrupa standartlarını yakalarız. Sadettin Ağabey de sağ olsun, Valimiz, Kaymakam, Belediye Başkanı herkes farkındalıkların artmasından yana. Down sendromlu çocuklarda Avrupa ve Amerika’dan çok eksiğiz. Yavaş yavaş puzzle tamamlayacağız. Ben ve benim gibi arkadaşların desteği ile…İstanbul’da olanlar da işleri güçleri olmayan bazı sanatçı arkadaşlarım da onlarla ilgilenebilirler. Çok daha değerli bir iş olur.

“Onları hiçbir zaman yanımızdan ayırmamak gerekir”

“Engel diye bir şey yok. Bence engel, onları engelli olarak gören insanlarda var diye söyleyebilirim. Bence onlara karşı sadece biraz daha özenmemiz gerekiyor. Yapılması gereken en büyük şey tabii ki devletin bu konudaki politikalarını artırması ki yaptıklarını görüyorum. Devletin bu konuda daha hassas olduğunu görüyorum. Onlara yaşam alanı sağlamak ve bu kanatsız melekleri hiç bir zaman yanımızdan ayırmamak, içimizden gelerek ilgilenmek gerekiyor.”

Özel Şarkı…

“Gördüğün gibi benim şu zamana kadar yazdığım şarkılar ile ilgili bayağı bir sevgileri var. Onlara özel bir şey de olursa -ki neden olmasın- onlar için de yazabilirim. Onların öyle bir şey istediklerini sanmıyorum, benim şarkılar ile mutlular. Ama onlara özel umut verecek şeyler olabilir. Dikkat çekmek adına ancak yapılabilir. Şu da olabilir: onlar için yazılacak bir şarkının gelirini yine onlar için kullanırız. Tabii böyle şeyler olacaksa her zaman varız ama çok dikkatli seçmek lazım. Umut verici sözler yazılması lazım. Neden olmasın bir gün o da olur İnşallah.”

“Boş vakit geçireceklerine böyle dolu dolu işler yapsınlar”

Fethiye’yi çok beğendiğini belirtip, yazlık bir yere yerleşmeyi düşünürse ilk aklına gelecek yerin Ölüdeniz olacağını vurgulayan Akçıl, özel sporcularla bir arada olmaktan çok mutlu olduğunu kaydetti. Özel sporcuların yanında olmaya devam edeceğini belirten Akçıl, “Bu çocuklarla bir arada olmak enerjimi artırıyor. Kanatsız melek onlar. Eylül- ekim ayında Antalya’ya söz verdim. 1000 kişilik bir konserim olacak. Bir ağabey, bir kardeş gibi onların her türlü organizasyonunda varım” diye konuştu.

Avrupa’daki gibi Türkiye’de de insanların daha fazla down sendromlularla kaynaşmasının sağlanabileceğini vurgulayan Sinan Akçıl, sanat camiasına seslenerek, diğer sanatçıların da benzer organizasyonlarda yer almasını istedi. Akçıl, “Boş vakit geçireceklerine böyle dolu dolu işler yapsınlar. Herkes bir yerinden tutarsa ülkemizi Avrupa standartlarında down sendromlularla birlikte olacak seviyeye kavuşturabiliriz. Şu an biraz gerideyiz. İlerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere geleceğiz” dedi.

“Düğününü bırakıp bana kaçacak”

Müzik çalışmaları hakkında bilgi veren Akçıl, “Haziran’da yeni bir şarkı çıkarıyoruz. Pazartesi günü İrem Derici ile bir klip çekiyoruz. Ona verdiğim ‘Evlenmene Bak’ şarkısının klibini beraber çekeceğiz. Ben kamyon şoförünü canlandıracağım. O da düğününü bırakıp bana kaçacak. Şu anda herkesin gözü o klibin üzerinde. Haziranda yine ülkeye neşe verecek bir şarkı çıkarmaya çalışacağım” diye konuştu.

“Terör bizi asla korkutamaz”

Türkiye’deki terör olayları nedeniyle konserlerin iptal olmasını doğru bulmadığını da söyleyen Akçıl, şöyle dedi:

“Terörü yenmenin çaresi, birlik olmak. İnsanları bir araya toplayan şey de halk konserlerimiz. Ben iptal olmasını doğru bulmuyorum. Tam tersi inadına daha çok müzik, daha çok tiyatro, daha çok sanat ve daha çok birlik olunabilecek ortamlar. Terör bizi asla korkutamaz. İnadına devam etmeli bütün sanatsal etkinlikler. Bu yaz Türkiye’nin her yerinde olmaya çalışacağım. Fethiye’den Antalya’dan Diyarbakır’a kadar halk konserleri yapmak istiyorum.”

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest