sisay-emek-odulleri-yucesoy-savas-gokhan-ve-ergune_1Bodrum Türk Film Haftası (BTFH), Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği’nin (SİSAY) Emek Ödülleri töreniyle sona erdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkısıyla Bodrum Sinema ve Kültür Deneği, Cinemarine Sinemaları, Magazin Gazetecileri Derneği ve SİSAY tarafından düzenlenen BTFH, ödül töreniyle sona erdi. Bodrum Kalesi Kuzey Hendeğinde düzenlenen törende SİSAY, Türk sinemasına hizmet eden oyunculardan; Işıl Yücesoy, Perihan Savaş, Serdar Gökhan ve Halil Ergün ile yapımcı Mehmet Soyarslan’a emek ödüllerini verdi. Tören öncesinde Bodrum Kalesi giriş alanında düzenlenen kokteylde oyuncular, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “Emek ödülünü” alan Perihan Savaş, şöyle dedi:

“Bu kadar yılın vermiş olduğu bir emeğin karşılığını almak çok hoş. O yüzden de bugün burada keyifliyiz, mutluyuz. Tabii ki gönül istiyor ki; Türk Filmleri Haftası, Bodrum Türk Film Festivali haline dönüştürülse, keşke uluslararası olsa, bunun için de destek olsa diye düşünüyorum doğrusu. sisay-emek-odulleri-yucesoy-savas-gokhan-ve-ergune_12Kaybettiğimiz değerleri de anacağız. Ama en önemlisi yaşarken değerlerini bilelim, maalesef gittikten sonra, ‘İşte şöyleydi böyleydi, işte şu filmi vardı’ falan deniliyor. Yaşarken niye bunu yapmıyoruz da gittikten sonra bunu yapıyoruz diye düşünüyorum ben. Onun için yaşarken bütün herkesin değerini bilmek gerekiyor.”

Ölenlerin kıymetini sağken bilmek gerektiğini söyleyen Serdar Gökhan da, çok sevdiği Bodrum’dan da bir emek ödülü alacakları için mutlu olduklarını ve teşekkür ettiklerini söyledi. Gökhan, şöyle dedi:

“Son senelerde yapılan filmlerin inanır mısınız, çoğunu seyretmedim. Dizilere de bakmadım. Ama yapılan güzel işler var. Mesela benim en son yapmış olduğum ‘Diriliş’ dizisinde Osmanlı’nın kuruluş aşamasından bir evvelki dönemi çektik. Süleyman Şah’ı canlandırmıştım. Bu tür işlerin yapılması tabii ki önemli. Çünkü sisay-emek-odulleri-yucesoy-savas-gokhan-ve-ergune_62halkımız böyle şeyleri bekliyor, özlüyor. Çok çarpık ve paraya dönük işler yapılıyor. Geçmişimizi günümüze taşıyacak, gençliğimizin bilmediği şeyleri öğretecek işler pek yapılmıyor. Benim özellikle isteğim bu doğrultuda. Geçmişimizi yeni nesillere aktarabilecek güzel işler yapılsın. Benim de birkaç projem var, inşallah önümüzdeki günlerde hayata geçirmeyi düşünüyorum.”

SİSAY’ın dışında Cinemarine Sinemaları Derneği’nin de Yönetim Kurulu Başkanı olan Cenk Sezgin, BTFH’da yaşananlardan da bahsederek, “18 film gösterime girdi. Bunlardan 4 tanesi Kos adasında gösterildi. Yarın tekrar Kos’a geçiyoruz. Özcan Deniz’in son filminin fragmanının galası yapılacak ve yeni filmi ‘İkinci Şans’ filminin fragmanının galası yapılacak. En son filmi olan Sevimli Tehlikeliyi de oyuncu arkadaşlarımızla birlikte Yunanlı dostlarımızla seyredeceğiz” dedi.

Kokteyl ardından ünlü oyunculara ödülleri verildi. Ardından Sermiyan Midyat’ın yönetmenliğini yaptığı ve rol aldığı “Bir Baba Hindu” filmi vizyona girmeden önce Bodrumlu sinemaseverlerle buluştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest