soloturk-marmaris-gosterisiDünyada F-16 jet uçağıyla gösteri yapabilen sayılı akrobasi timlerinden Solotürk ekibi, 23 Temmuz’da Muğla’nın Marmaris ilçesinde gösteri uçuşu yapacak.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Solotürk ekibi, Marmaris’te gösteri uçuşu yapacak. Uçuş öncesi alınacak önlemler ile gösteri yeri ve saati gibi detayların görüşüldüğü koordinasyon toplantısı, Marmaris Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda düzenlendi.

Toplantıda bilgi veren Solotürk Basın Halkla İlişkiler Sorumlusu Emrah Bayri, sunum yaptı. Bayri, Solotürk’ün kuruluşu, gösteri yaptığı ülkeler ve F-16 uçakları hakkında da bilgiler verdi.

Muğla Valiliği, Marmaris Kaymakamlığı, Marmaris Belediyesi, Marmaris Aksaz Deniz Üs Komutanlığı, Marmaris Emniyet Müdürlüğü ve diğer kamu kurumlarından temsilcilerin de katıldığı toplantıda, gösterinin Marmaris Halk Plajı’nda yapılmasına karar verildi. Solotürk ekibi, 21 ve 22 Temmuz tarihlerinde prova uçuşu yaptıktan sonra, 23 Temmuz saat 18.30′da yaklaşık yarım saat sürecek bir gösteri uçuşu yapacak. Uçuş öncesi denizde de su sporları ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Solotürk Nedir?

Türk Hava Kuvvetleri’nin sahip olduğu modern ve yüksek performanslı F-16 uçağının kabiliyetlerini, kullanımı için gereken yüksek seviyedeki bilgi ve beceriyi izleyiciye bir gösteri şeklinde sunan gösteri ekibidir. Gösteri uçuşları tek kişilik F-16 C Blok-40 uçağı ile icra edilmektedir. Gösteri uçuşları esnasında her iki kanat ucuna takılan duman gereçleri vasıtası ile beyaz renkli duman salınmaktadır. Uçak üzerine boya haricinde herhangi bir değişiklik yapılmamış olup diğer F-16′lar gibi her türlü göreve planlanabilmektedir. Solotürk pilotları gösteri uçuşları haricinde harbe hazırlıklarını sürdürmektedir.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest